fbpx

Жінки в ІТ: реалії ХХІ століття

woman in IT

Незважаючи на значний прогрес щодо рівних можливостей у різних сферах життя, якого жінкам вдалося досягти протягом минулого століття, на жаль не все виглядає оптимістично, коли йдеться про ІТ галузь. Кар’єра в сферах STEM, включно з ІТ, ніколи не була дуже «дружньою» до жінок. І навіть зараз, за часів тотальної цифровізації та вибухового зростання попиту на спеціалістів у галузі ІТ, гендерний розрив у цій сфері все ще вражаючий. Він проявляється у різних аспектах, зокрема, у розмірі заробітної платні, можливостей для кар’єрного зростання та підвищення професійної кваліфікації тощо.

Подивимося на цифри. Наприклад, у США лише 18% посад у сфері технологій, включаючи інженерні спеціалізації, data science, UI / UX, обіймають жінки. Цей розрив збільшується, коли йдеться про керівні посади в ІТ.

На позиціях початкового та середнього рівня жінок в ІТ близько 19%, якщо подивитися на senior рівень – побачимо цифру 16%, а серед СЕО та СТО жінок лише 10%. Гендерне співвідношення також залежить від спеціалізації: серед розробників дівчат зовсім небагато, а ось в UI/UX дизайні ситуація значно краща.

Українські реалії мало чим відрізняються від заокеанських. В українській ІТ індустрії працює понад 200 000 спеціалістів, і лише 22% з них – жінки. Технологічні компанії намагаються скоротити цей розрив через низку причин. Зокрема ІТ компанії, у яких прагнуть досягти гендерного балансу, швидше розвиваються та мають вищі показники прибутковості. В результаті відсоток жінок в українській ІТ галузі поступово (хоча й не стрімко) зростає. В період з 2017 до 2020 року частка представниць жіночої статі в сфері підвищилася з 20 до 25%. Проте, багато дівчат все ще уникають кар’єри в ІТ через упереджене ставлення та відчутну різницю у заробітній платні порівняно з колегами-чоловіками.

За даними dou.ua

Подібно до США, переважна більшість інженерних та керівних позицій залишаються за чоловіками, жінки ж найчастіше обирають напрями рекрутингу та HR, комунікації, адміністративні посади. Згідно «свіжого» дослідження популярного ресурсу DOU.ua, серед розробників в Україні – лише 10% жінок, переважно на позиціях junior та middle рівнів.

Ці факти свідчать, що, незважаючи на прогрес останніх десятиліть, у галузі ІТ все ще спостерігається значний гендерний дисбаланс.

А яким чином на професійний ІТ ландшафт вплинула пандемія?

Навіть зважаючи на стрімку цифровізацію бізнесів, спричинену пандемією, гендерні пропорції в галузі ІТ не надто змінилися. Більше того, COVID-19 негативно вплинув на становище жінок в індустрії.

У третьому щорічному звіті TrustRadius Women in Tech наведені наступні факти:

1. Жінки вдвічі частіше за чоловіків втрачали роботу в сфері ІТ через вплив пандемії на бізнес середовище.

2. 57% жінок, чия робота пов’язана із технологіями, страждали від вигоряння на роботі, порівняно з 36% колег чоловічої статі.

3. Протягом минулого року гендерний баланс в індустрії не змінився. Навіть такі світові технологічні гіганти, як Amazon та Microsoft не можуть похвалитися великою кількістю співробітників жіночої статі: 28% та 42% відповідно.

4. Жінки стикаються з більш значними перешкодами для кар’єрного росту, ніж чоловіки. У 2021 році близько 40% жінок в ІТ зазнали відмови у підвищенні через певні гендерні упередження.

5. Жінкам доводиться більше працювати, щоб довести свою професійну цінність.

6. Режим віддаленої роботи суворіше позначився саме на жінках: 42% з них зазначили, що за часів пандемії окрім професійних обов’язків, їм довелося взяти на себе більшу частину роботи по дому.

Як технологічні компанії можуть допомогти у подоланні гендерного дисбалансу?

Згідно того самого дослідження TrustRadius, існують сім найефективніших шляхів подолання дисбалансу в сфері ІТ.

1. Підвищення обізнаності серед студентів про сферу ІТ, наявні в ній професії та проєктні ролі.

2. Спрощення входження в професію.

3. Проведення тренінгів щодо рівних можливостей та боротьби з упередженнями та гендерними стереотипами.

4. Розширення можливостей отримання менторської підтримки для жінок в ІТ.

5. Поширення інформації про історії успіху жінок, які побудували вдалу кар’єру в ІТ.

6. Усунення несправедливих перешкод для кар’єрного росту на керівних позиціях.

7. Впровадження гнучкого графіку роботу та розширення можливостей віддаленої роботи.

Незважаючи на те, що гендерна нерівність в ІТ все ще є проблемою, ситуація поступово покращується. Актуальні тенденції свідчать, що кількість жінок в ІТ, як на технічних, так і на нетехнічних ролях, збільшується і гендерний баланс, здається, не за горами. Проте, попереду все ще багато роботи.

Виникли питання?

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

БЛОГ

Останні статті