A
Точка доступу (Access point):
Центральний пристрій, наприклад, бездротовий маршрутизатор, що дозволяє бездротовим пристроям підключатися до мережі. Більшість точок доступу мають вбудовані маршрутизатори, тоді як інші повинні бути підключені до зовнішнього маршрутизатора, щоб отримати доступ до мережі. У будь-якому випадку точки доступу зазвичай підключаються до інших пристроїв, таких як мережеві комутатори або широкосмугові модеми.
Аctive Directory:
Технологія Microsoft, яка використовується для управління комп’ютерами та іншими пристроями в мережі. Це основна функція Windows Server, операційної системи, що працює як на локальних серверах, так і на серверах в Інтернеті. Active Directory дозволяє адміністраторам мережі створювати та керувати доменами, користувачами та об’єктами в мережі.
Адреса (Address):
Вказує на місце розташування Інтернет-ресурсу, наприклад, адреса електронної пошти (info@klik.solutions); веб-адреса (https://klik.solutions), або адреса Інтернет-протоколу (IP) (192.168.1.1).
Псевдонім (alias):
Скорочене, спрощене ім’я, створене для використання замість довшого, складнішого імені
Захіст від шкідливого програмного забезпечення (Anti-Malware):
Тип програмного забезпечення, призначеного для запобігання, виявлення та видалення потенційно небезпечного програмного забезпечення в ІТ-системах, а також окремих пристроях.
Анти Спам (Anti-Spam):
Тип програмного забезпечення та методології, які виявляють повідомлення електронної пошти, які є небажаною рекламою, і можуть бути віднесені до категорії “спам”. Спам фільтр використовується для виявлення спаму та перенаправлення його відповідної папки (скринька для небажаної пошти). Анти-спам – це простий, але важливий компонент зниження ризиків під час електронного листування.
Антивірус (Anti-Virus):
Подібно до захисту від шкідливого програмного забезпечення (Anti-Malware), антивірусне програмне забезпечення – це тип програми, розроблений для захисту комп’ютерів від вірусів, програм шпигунів, ботів, кейлоггерів тощо. Антивірусні програми функціонують для сканування, виявлення та видалення вірусів з вашого комп’ютера.
Аплет (applet):
Невеликий додаток, який виконує одне конкретне завданняв межах більшої програми, часто як плагін. Аплети не є повнофункціональними прикладними програмами і переважно є легко доступними.
Додаток (application):
Це програма, яка працює на вашому комп’ютері. Веб-браузери, електронна пошта, текстові процесори, графічний дизайн, CRM та утиліти – це все додатки. Термін “додаток” використовується, оскільки кожна програма має певне прикладне знаяення для користувача.
Архів (archive):
Це єдиний файл, що містить кілька файлів та / або папок. Архіви можуть створюватися за допомогою різними програмами для архівації та можуть мати різні формати. Вони також можуть бути стиснуті, щоб зменшити розмір файлу, або зашифровані з метою безпеки.
Як-сервіс (as-a-Service або XaaS):
Узагальючий термін, який означає надання будь-чого як послуги. Він стосується продуктів, інструментів, технологій, які постачальники надають користувачам як послугу через мережу – як правило, Інтернет – замість того, щоб надавати її локально або в межах підприємства.
Текстовий файл з роширенням ASCII (ASCII file):
Це єдиний файл, що містить кілька файлів та / або папок. Архіви можуть створюватися за допомогою різними програмами для архівації та можуть мати різні формати. Вони також можуть бути стиснуті, щоб зменшити розмір файлу, або зашифровані з метою безпеки.
Додаток (attachment):
Це файл, надісланий з електронним повідомленням (зображення, відео, текстовий документ або будь-який інший тип файлу). Більшість поштових клієнтів та систем електронної пошти дозволяють надсилати та отримувати вкладення.
Аутентифікація (authentication):
Процес ідентифікації особи, як правило, за допомогою імені користувача та паролі. У системах безпеки аутентифікація відрізняється від авторизації, тобто процесу надання людям доступу до системних об’єктів, якщо їх особу встановлено.
B
Магістраль (backbone):
Подібно до того, як хребет у тілі людини передає сигнали до нервої системи, мережева магістраль передає дані до менших систем передачі. Локальна магістраль відноситься до головних мережевих ліній, які з’єднують кілька локальних мереж (LAN). В результаті утворюється широкосмугова мережа (WAN), сполучена магістральним з’єднанням.
Пропускна здатність (bandwidth):
Пропускна здатність характеризує максимальну швидкість передачі даних у мережі або Інтернет-з’єднанні. Тобто кількість даних, яку можна надіслати в рамках певного з’єднання за певний проміжок часу. Наприклад, гігабітне з’єднання Ethernet має пропускну здатність 1000 Мбіт / с (125 мегабайт в секунду). Підключення до Інтернету через кабельний модем може забезпечувати 25 Мбіт / с пропускної здатності.
План відновлення (Business Continuity Plan (BCP):
Набір документів, інструкцій та процедур для бізнесу на випадок аварії, катастрофи, надзвичайні ситуації та інших загроз. Також маже мати назву План відновлення.
Бізнес- аналітика (Business Intelligence (BI):
Галузевий термін, який означає загальний аналіз бізнес процесів, включаючи історичні, поточні та прогнозні погляди на бізнес-операції. Бізнес-аналітика дозволяє організаціям вдосконалювати бізнес процеси, функції та розкривати нові можливості в рамках поточних операційних параметрів.
Бінарний файл (binary file):
Файл, який неможливо прочитати за допомогою стандартних програм текстового редактора, таких як Блокнот. Приклади включають файли, створені такими програмами, як Microsoft Word або WordPerfect або DOS із розширенням “.com” або “.exe”.
BinHex:
Стандартний формат файлів для комп’ютерів Macintosh, який дозволяє передавати двійковий файл через Інтернет як файл ASCII. За допомогою такої програми, як Stuffit, файл можна закодувати та перейменувати із розширенням “.hqx”. Одержувач використовує подібну програму для декодування файлу.
Біт (bit):
Найменша одиниця виміру, яка використовується для шифрування комп’ютерних даних. Біт містить єдине значення 0 або 1.
Блокчейн (blockchain):
Цифровий запис транзакцій. Назва походить від структури, в якій окремі записи, або блоки, пов’язані між собою в єдиний список, який називається ланцюжком. Блокчейни використовуються для запису транзакцій, здійснених з криптовалютами, як наприклад біткойн.
Блог (blog):
Скорочення від «Журнал в мережі» («Web Log»). Цей термін означає список записів журналу, розміщених на веб-сторінці. Кожен, хто знає, як створити та опублікувати веб-сторінку, може опублікувати власний блог. Деякі веб-хости зробили ще простіше, створивши інтерфейс, де користувачі можуть просто ввести текстовий запис і натиснути “опублікувати”, щоб опублікувати свій блог.
Блютуз (bluetooth):
Бездротова технологія, яка забезпечує зв’язок між Bluetooth-сумісними пристроями. Вона використовується для встановлення коротко діапазонного з’єднання між настільними та портативними комп’ютерами, смартфонами, зовнішніми динаміками, дисплеями, принтерами тощо.
BMP:
Скорочення від “Bitmap.” Популярний растровий графічний формат зображень. Він був розроблений на платформі Windows, але зараз підтримується багатьма програмами.
Закладка (bookmark):
Ярлик, який скеровує ваш браузер до певної веб-сторінки. У ньому зберігаються її заголовок, URL-адреса та іконка. Збереження закладок дозволяє легко отримати доступ до ваших улюблених сторінок в Інтернеті.
Логічне значення (boolean):
Підмножина алгебри, яка використовується для створення істинних / хибних тверджень. Логічні вирази використовують оператори AND, OR, XOR, та NOT для порівняння значень і повернення істинного або хибного результату.
Міст (bridge):
Пристрій, який з’єднує дві або більше локальних мереж (LAN).
Широкосмуговий доступ (broadband):
Високошвидкісне підключення до Інтернету, в якому кабель може синхронно передавати велику кількість даних. Найпоширенішими типами широкосмугових Інтернет-з’єднань є кабельні модеми (які використовують те саме підключення, що і кабельне телебачення) та DSL-модеми (які використовують телефонну лінію).
Браузер (browser):
Програма, що використовується для доступу до веб-сторінок. Найпопулярніші браузери – Google Chrome, Internet Explorer, Firefox та Safari.
Буфер обміну (buffer):
Буфер містить дані, які зберігаються протягом короткого періоду часу, як правило, в оперативній пам’яті комп’ютера (ОЗУ). Призначення буфера – зберігати дані безпосередньо перед їх використанням. Наприклад, коли ви завантажуєте аудіо- чи відеофайл з Інтернету, після завантаження перших 20% в буфер, може бути розпочате відтворення. Поки кліп відтворюється, комп’ютер дозавантажує решту і зберігає файл в буфері. Оскільки кліп відтворюється з буфера, а не безпосередньо з Інтернету, менша ймовірність того, що аудіо чи відео зупиняться внаслідок мережевого збою.
Безперервне функціонування бізнесу(business continuity):
Можливість підтримувати операційну діяльність або швидко її відновлювати після серйозних збоїв, спричинених стихійними лихами або атаками кіберзлочинців. Включає управління проєктами, резервне копіювання даних, залучення Служби підтримки тощо.
Використання власного пристрою (BYOD):
Працівники, які приносять свої власні пристрої – смартфони, ноутбуки та планшети – на робоче місце для використання в захищеній корпоративній мережі.
Байт (byte):
Одиниця даних, що складається з восьми двійкових цифр. Більшість комп’ютерів використовують байт для представлення символів, таких як буква, цифра або друкарський символ.
C
Дротовий модем (cable modem):
Периферійний пристрій, який використовується для підключення до Інтернету. Він працює через кабельні мережі телебаченню та забезпечує високошвидкісний доступ до Інтернету. Оскільки дротові модеми пропонують постійне з’єднання та швидку передачу даних, вони вважаються широкосмуговими пристроями.
Кеш (cache):
Зберігає інформацію, яку нещодавно використовували для швидкого до неї доступу. Комп’ютери мають кілька різних типів кешування, що покращує продуктивність. Поширені типи кеш-пам’яті включають кеш браузера, дисковий кеш, кеш пам’яті та кеш процесора.
Капча (captcha):
Програма для перевірки того, що дані вводить людина, а робот. Капчі зазвичай можна побачити в кінці онлайн форм з проханням ввести текст зі спотвореного (хвилястого, або перекресленого) зображення. Це унеможливлює автоматичне розпізнавання. Більшість капч дозволяють користувачеві завантажити інше зображення, якщо його важко відтворити, а деякі мають функцію запису під диктовку.
Чутливість до регістру (case-sensitive):
Означає, що кожна буква слова або терміна повинна бути набрана точно так, як це вказано – як велика або строчна (мала) літера. Зазвичай паролі чутливі до регістру для кращого захисту. Крім того, пошук у базі даних можна зробити чутливим до регістру для більшої точності.
Чат (chat):
Веб-служба або програма, яка дозволяє користувачам спілкуватися в режимі реального часу з іншими відвідувачами веб-сайту. Чати в режимі реального часу зазвичай використовуються для надання оперативної підтримки та інформації клієнтам та замовникам.
Програма-клієнт (client):
Програма або частина комп’ютерного обладнання, яка отримує доступ до сервісу, створеного сервером. Сервер часто (але не завжди) знаходиться в іншій комп’ютерній системі, і в цьому випадку клієнт отримує доступ до послуги через мережу.
Архітектура «Клієнт-Сервер» (client-server):
Архітектура “клієнт-сервер” розповсюджена як у локальних, так і в глобальних мережах. Наприклад, якщо в офісі є сервер, на якому зберігається база даних компанії, інші комп’ютери в офісі, які можуть отримати доступ до бази даних, є «клієнтами» сервера. У більшому масштабі, коли ви отримуєте доступ до електронної пошти з поштового сервера в Інтернеті, ваш комп’ютер виконує роль клієнта, який підключається до поштового сервера. Термін “клієнтське програмне забезпечення” використовується для позначення програмного забезпечення, яке працює як інтерфейс між клієнтським комп’ютером та сервером. Наприклад, якщо ви використовуєте Microsoft Outlook для перевірки електронної пошти, Outlook – це ваше «програмне забезпечення для електронної пошти», що дозволяє надсилати та отримувати повідомлення з сервера.
Хмара (cloud):
Термін «хмара» походить від ранніх мережевих діаграм, на яких зображення хмари використовувалось для позначення великої, наприклад, глобальної мережі. Зрештою хмара стала символом Інтернету, отже ці терміни тепер використовуються як синоніми. Хмара також може використовуватися для опису конкретних онлайн служб, які мають спільну назву “хмарні обчислення”. Приклади популярних хмарних сервісів включають веб-програми, SaaS, резервне копіювання в Інтернеті та інші типи мережевого сховища. Традиційні Інтернет-послуги, такі як веб-хостинг, електронна пошта та онлайн-ігри, також можуть вважатися частиною хмари, оскільки вони розміщуються на Інтернет-серверах, а не на локальних комп’ютерах користувачів. Навіть веб-сайти соціальних мереж, такі як Facebook та LinkedIn, технічно є хмарними послугами, оскільки вони зберігають інформацію в Інтернеті.
Хмарні обчислення (cloud computing):
Хмарні обчислення описують додатки та послуги, що пропонуються через Інтернет з центрів обробки даних, які в сукупності називаються “хмарою”. Приклади хмарних обчислень включають послуги резервного копіювання, соціальні мережі та сховища персональних даних, наприклад, Apple MobileMe. Хмарні обчислення також включають онлайн-програми, що пропонуються через Інтернет-служби Microsoft. Додаткові сервери, дзеркальні веб-сайти та Інтернет-кластери також є прикладами хмарних обчислень.
Провайдер хмарних послуг (Cloud Service Provider (CSP):
Компанії, які пропонують мережеві послуги, інфраструктуру або бізнес-додатки в хмарі. Хмарні сервіси розміщені в центрах обробки даних, до якого через мережу можуть мати доступ компанії або приватні особи.
Інтерфейс загального шлюзу (Common Gateway Interface):
Набір правил для запуску сценаріїв та програм на веб сервері, який визначає, яка саме інформація передається з веб-серверу до веб-браузерів клієнтів і яким чином.
Комп’ютерні зображення (Computer Generated Imagery):
Стосується 3D-графіки, яка використовується в кіно, на телебаченні тощо для створення спецефектів. Деякі анімаційні фільми повністю створені за допомогою комп’ютерної графіки.
Cистема управління контентом (CMS):
Інструмент, який дозволяє створювати, редагувати та публікувати наповнення веб сторінки. Спершу програмне забезпечення CMS використовувалось для управління документами та локальними комп’ютерними файлами, але зараз більшість систем CMS розроблені виключно для управління контентом веб сайтів.
Стискання (compression):
Зменшення розміру файлів з метою економії місця на диску та скорочення часу, необхідного для передачі файлів через Інтернет.
Файли cookie (cookie):
Невеликий файл згенерований веб-сайтом, що зберігається вашим веб-браузером. Його мета – запам’ятовування інформації для входу та збереження налаштувань користувача для певного веб-сайту.
Центральний процесор (CPU):
Процесор – це основний компонент комп’ютера, який обробляє задачі. Він запускає операційну систему та додатки, постійно отримуючи вхідні дані від користувача або активних програм. Він обробляє дані та видає вихідні дані, які можуть зберігатися програмою або відображатися на екрані.
Каскадна таблиця стилів (CSS):
Інструмент для форматування макета веб-сторінок, який використовується для визначення стилів тексту, розмірів таблиць та інших розміток веб-сторінок, які раніше можна було визначити лише в HTML сторінки. CSS допомагає веб-розробникам створити єдиний вигляд кількох сторінок веб-сайту. Замість того, щоб визначати стиль кожної таблиці та кожного блоку тексту в HTML-коді, загальновживані стилі потрібно налаштувати лише один раз у документі CSS. Після цього стиль може використовуватися будь-якою сторінкою, яка посилається на цей файл CSS.
Курсор (cursor):
Спеціальний символ на екрані, який може вказувати на місцезнаходження вказівника миші, або на місце введення наступного символу.
Кібер атака (cyber attack):
Використання комп’ютерних систем підприємств та мереж зі злочинною метою. Кібератаки за допомогою шкідливого коду втручаються в логіку процесів, що призводить до руйнівних наслідків та/або витоків конфіденційної інформації.
Кібер знущання (cyber bullying):
Анонімне розміщення в мережі злісних або знущальних повідомлень про людину.
Кібербезпека (cyber security):
Сукупність технологій, процесів та практик, призначених для захисту мереж, пристроїв, програм та даних від атак, пошкодження або несанкціонованого доступу.
Кіберпростір (cyberspace):
Термін, що використовується для опису віртуального світу комп’ютерів.
D
Робочий стіл, як сервіс (DaaS):
Це формат віртуальної інфраструктури робочого столу, в якій він обслуговується третьою стороною на аутсорсі. Робочий стіл, як сервіс часто надається в пакеті хмарних сервісів разом з програмами, необхідними для використання на віртуальному робочому столі.
Демон (daemon):
Постійно працююча програма, яка ініціює певні дії після отримання певних вхідних даних. Наприклад, демон принтера передає інформацію принтеру, коли користувач вирішує надрукувати документ. Демон, що працює на поштовому сервері, спрямовує вхідну пошту до відповідних поштових скриньок. Веб-сервери використовують демон “HTTPD”, який надсилає дані користувачам, коли вони заходять на веб-сторінку.
Дані (data):
Інформація в форматі текстових документів, зображень, аудіокліпів, програмних продуктів тощо, яка обробляється або зберігається комп’ютером.
Резервне копіювання даних (data backup):
Копіювання або архівування файлів і папок з метою відновлення їх у разі втрати даних, спричиненої комп’ютерними вірусами, збоями в роботі ПЗ, пошкодженням файлів, крадіжкою обладнання тощо. Резервне копіювання часто плутають із аварійним відновленням даних, але це одне й те саме. Резервне копіювання зберігає копії у випадку втрати даних, а аварійне відновлення забезпечує робото спроможність системи після аварії або збою.
База даних (database):
Структура, яка зберігає впорядковану інформацію. Більшість баз даних містять кілька таблиць, кожна з яких може включати декілька полів. Наприклад, база даних компанії може містити таблиці продуктів, співробітників та фінансових записів. Кожна з цих таблиць має різні поля,що стосуються інформації, яка зберігається в таблиці.
Центр даних (data center):
Фізична структура, що містить мережеві комп’ютери та сховища, які використовуються підприємствами та організаціями для зберігання, обробки, та розповсюдження великих обсягів даних. Як правило, такі центри обладнані резервним джерелом живлення, системами для передачі даних, засобами контролю навколишнього середовища та протипожежної безпеки, а також кількома рівнями захисту від фізичних та кібер загроз.
Архітектура даних (data design):
Спосіб, в який організовано дані носить назву архітектура (або дизайн) даних. Під час створення формату файлу для програми, розробник повинен вирішити, як упорядкувати дані у файлі. Для деяких програм є сенс зберігати дані у текстовому форматі, тоді як для інших краще підійде двійковий формат файлу. Незалежно від формату, який використовує розробник, дані повинні бути впорядковані у файлі у структурі, яка може бути розпізнана асоційованою програмою.
Управління даними (data management):
Загальний термін, що охоплює широкий спектр застосувань даних. Зокрема, дизайн даних, зберігання даних та захист даних.
Відновлення даних (data restore):
Процес копіювання збережених у резервній копії даних до їх місцязнаходження. Виконується для відновлення втрачених, викрадених або пошкоджених даних або для переміщення даних в інше місце.
Безпека даних (data security):
Безпека даних включає в себе захист комп’ютерних даних. Багато людей і підприємств зберігають конфіденційну інформацію в комп’ютерних системах, отже доцільно вжити заходів для захисту та цілісності ваших даних. Доцільно встановити брандмауер для запобігання несанкціонованому доступу до вашого комп’ютера, використовувати шифрування особистих даних, які надсилаються в Інтернеті або передаються іншим користувачам. Важливо також зробити резервну копію даних, щоб ви мали змогу відновити свої файли, якщо ваш комп’ютер буде пошкоджено.
Зберігання даних (data storage):
Існує безліч різних способів зберігання даних, зокрема на жорстких дисках, флеш-пам’яті, оптичних носіях, оперативній пам’яті тощо. При виборі відповідного носія інформації важливо враховувати можливість доступу до даних та надійність зберігання. Наприклад, дані, до яких здійснюється регулярний доступ та модифікація, слід зберігати локально на жорсткому диску або флеш-носії. Це пов’язано з тим, що ці типи носіїв забезпечують швидкий доступ і дозволяють переміщувати або змінювати дані. З іншого боку, архівовані дані можуть зберігатися в іншому місці.
Розархівування (decompress):
Процес відновлення файлу .zip або .sit до початкового розміру та формату.
Дефрагментація (defragment):
Дефрагментація жорсткого диска є частиною технічного обслуговування для підвищення продуктивності комп’ютера. Додавання та видалення файлів з жорсткого диска виконується постійно, але цей процес не завжди ефективний. Наприклад, коли ви видаляєте кілька невеликих файлів і додаєте один новий великий файл, його може бути розбито на кілька складових на жорсткому диску. Комп’ютер читатиме його, як суцільний файл, але для цього доведеться сканувати кілька частин диска. Це може значно знизити швидкість вашого комп’ютера.
Розмагнічування (degauss):
Процес послаблення магнітного поля, який застосовується до моніторів з електронно-променевою трубкою або для знищення даних на магнітному записуючому пристрої.
Робочий стіл (desktop):
Основний інтерфейс користувача відображається одразу після завершення процесу запуску комп’ютера. Він включає фон робочого столу (або шпалери) та піктограми файлів і папок, які ви зберігаєте на робочому столі.
Настільний персональний комп’ютер (desktop computer):
Комп’ютер, призначений для перебування на сталому місці. Він може складатися з системного блоку та монітору, або бути єдиним блоком, як наприклад, iMac. На відміну від ноутбуків та інших портативних пристроїв, настільні комп’ютери не можуть живитись від акумуляторної батареї, тому мають бути під’єднані до джерела струму.
Протокол динамічної конфігурації хосту (DHCP):
Протокол, який автоматично призначає унікальну IP-адресу кожному пристрою, який підключається до мережі Інтернет, позбавляючи необхідності робити це вручну. Через зручність використання та широку підтримку DHCP є протоколом за замовчуванням, який використовується більшістю маршрутизаторів та мережевого обладнання.
Діалогове вікно (dialog box):
Вікно, яке з’являється на екрані комп’ютер та здійснює діалог з користувачем щодо параметрів, які необхідно обрати. Після того, як вибір було зроблено, користувач може обрати опцію «OK» та зберегти зміни, або «Скасувати». Діалогове вікно є типовим для параметрів меню, які містять три крапки в кінці, наприклад «Зберегти як.
Оцифровування (digitize):
Процес перетворення з аналогового формату на цифровий. Наприклад, аналоговий звуковий сигнал, отриманий мікрофоном, оцифровується, коли він записується комп’ютером. Комп’ютери повинні оцифровувати аналогові вхідні дані, оскільки вони є цифровими пристроями і не можуть обробляти аналогову інформацію.
Подвійний вбудований модуль пам’яті (DIMM):
Тип комп’ютерної пам’яті, невелика плата з мікросхемами. На відміну від одинарного модулю (SIMM), який містить 32 біти, використовує 64-бітну шину. Це дозволяє модулям DIMM передавати більше даних одночасно. Оскільки модулі DIMM швидші за SIMM, вони майже витіснили їх.
Каталог (directory):
Каталог – це інша назва папки. Файлові системи використовують каталоги для впорядкування файлів у запам’ятовуючому пристрої, наприклад HDD або SSD. Наприклад, системні файли можуть знаходитися в одному каталозі, тоді як файли користувача зберігатимуться в іншому. Хоча каталоги часто містять файли, вони також можуть містити інші каталоги або підкаталоги.
Аварійне відновлення (disaster recovery):
Структурний компонент планування безпеки, який розробляється разом з планом забезпечення безперервності функціонування бізнесу. Аварійне відновлення – це сукупність дій та процедур, які мають на меті захист організації від будь-яких значних наслідків, спричинених непередбачуваними подіями (кібератаками, стихійними лихами, аваріями тощо).
План аварійного відновлення (disaster recovery plan):
Бізнес-план, у якому прописано процедуру швидкого та ефективного відновлення робочий процесів після катастрофи. Є складовою частиною планування безперервного функціонування бізнесу
Система доменних імен (DNS):
Доменні імена служать для легкого запам’ятовування назв веб-сайтів та інших служб в Інтернеті. DNS перетворює доменні імена на IP-адреси, дозволяючи отримати доступ до веб сайту.
Запис DNS (DNS record):
Записи DNS зберігаються у файлах зон і використовуються для перекладу доменних імен на IP-адреси. Вони також містять інші дані, зокрема посилання на сервер доменного імені та інформацію про поштовий сервер. Якщо існують псевдоніми доменних імен, наприклад, загальновживаний “www”, що передує імені домену, вони також будуть зберігатися в записі DNS.
Домен (domain):
В контексті локальних мереж домен -це група комп’ютерів, до яких можна отримати доступ та керувати ними за загальним набором правил. Наприклад, компанія може вимагати, щоб усі локальні комп’ютери були з’єднані в єдиний домен, щоб кожен комп’ютер можна було бачити з інших машин у домені або з центрального сервера. Налаштування домену дозволяють заблокувати зовнішній трафік для доступу до комп’ютерів у мережі, що забезпечує додатковий рівень безпеки.
Доменне ім’я (domain name):
Унікальне ім’я, яке ідентифікує веб-сайт. Наприклад, доменне ім’я веб-сайту Klik Solutions – “klik.solutions”, а веб-сайту служби підтримки Klik – “kliksupport.com”. Кожен веб-сайт має доменне ім’я, яке служить адресою, що використовується для доступу до ресурсу.
Завантаження (download):
Може вживатися у двох значеннях. Як дія – це процес отримання даних через Інтернет, протилежний до надсилання даних. Як об’єкт- це може означати власне завантажений файл.
Час простою (downtime):
Період, коли система (комп’ютер, сервер, мережа) недоступна. Наприклад, надійність веб-сервера часто вимірюється, використовуючи час простою, де ідеальним є його відсутність. Центри обробки даних та хмарні провайдери вимірюють час простою у відсотках часу безвідмовної роботи, наприклад, “6 дев’яток” або 99,9999% часу безвідмовної роботи.
dpi:
Кількість точок на дюйм (Dots Per Inch), метрика використовується для вимірювання роздільної здатності зображення як на екрані, так і в друкованому вигляді. Як слідує з назви, DPI вимірює, скільки точок є в лінійному дюймі. Чим вище значення DPI, тим більше деталей може бути показано на зображенні. Зображення для друку вимагають мінімум 300 dpi, тоді як 96 dpi достатньо для використання файлів в Інтернеті. Чим більше значення dpi, тим більший розмір файлу.
Аварійне відновлення як сервіс (DRaaS):
Модель хмарних обчислень та резервного копіювання, яка використовує хмарні ресурси для захисту програм та даних від збоїв, спричинених зовнішніми чинниками. У той час як резервне копіювання даних лише копіює файли для подальшого відновлення, DRaaS надає організації повне резервне копіювання системи – операційної системи, програм, доступів до файлів тощо – що дозволяє забезпечити безперервність роботи у випадку відмови системи.
Перетягти та вставити (drag and drop):
Поширена дія, яка використовується в графічному інтерфейсі користувача та передбачає рух курсору по об’єкту, виділення його та переміщення на нове місце перетягуванням.
Цифорова абонентська лінія (DSL):
Спосіб зв’язку, що використовується для передачі цифрових сигналів за допомогою стандартних телефонних ліній. Разом із кабельним Інтернетом, DSL є одним з найпопулярніших способів надання Інтернет-провайдерами послуг широкосмугового доступу до Інтернету.
E
Електронна пошта (e-mail):
Одна з найбільш поширених функцій Інтернету, яка дозволяє надсилати та отримувати повідомлення будь-кому адресату у світі, який має зареєстровану електронну адресу. Електронна пошта використовує кілька протоколів в пакеті TCP / IP. Наприклад, SMTP використовується для надсилання повідомлень, а протоколи POP або IMAP використовуються для їх отримання з поштового сервера. Під час налаштування облікового запису електронної пошти необхідно зазначити адресу електронної пошти, пароль та поштові сервери, що використовуються для надсилання та отримання повідомлень. Більшість служб веб-пошти автоматично налаштовують ваш обліковий запис, вимагаючи лише введення адреси електронної пошти та пароля. Однак, якщо ви використовуєте поштовий клієнт, такий як Microsoft Outlook або Apple Mail, можливо, вам доведеться налаштувати кожен обліковий запис вручну. Окрім адреси електронної пошти та пароля, можливо, вам також доведеться ввести сервери вхідної та вихідної пошти та номери портів для кожного з них.
Архівування електронної пошти (e-mail archiving):
Зберігання з можливістю пошуку електронних листів за певними фільтрами. Рішення для архівування електронної пошти фіксують вміст листів безпосередньо з самої програми електронної пошти або під час доставки. Потім повідомлення зазвичай зберігаються на магнітному диску та індексуються для спрощення подальшого пошуку. Програми забезпечують швидкий доступ до архівованих повідомлень з можливістю пошуку, захищають критично важливі дані, задовольняють вимоги щодо дотримання чинного законодавства тощо.
Емодзі (emoji):
Невеликий значок, який можна розмістити в тексті. Назва “емодзі” походить від японської фрази “e” та “moji”, що перекладається як “зображення персонажу”. Хоча смайлики – найчастіше використовувані емодзі, користавучам запропоновано також іконки людей, місць, тварин, предметів, прапорів та символів. Вставляючи картинки в повідомлення, ви можете надати певних інтонацій змісту, або навіть замінити слова символами.
Смайли (emoticon):
Термін походить від слів «емоція» та «символ». Це набір смайликів, які передають емоції за допомогою міміки. Наприклад, усміхнене обличчя, або сумне обличчя. Додаючи смайлик до повідомлення, ви допомагаєте адресату краще зрозуміти почуття, які ви хочете передати.
Емуляція (emulation):
Імітація або відтворення однієї системи іншою за допомогою обладнання або програмного забезпечення чи їх комбінації. Більшість емуляцій виконуються за допомогою програмного забезпечення. Один з найпоширеніших типів емуляції програмного забезпечення передбачає запуск різних операційних систем у віртуальному середовищі. Наприклад, віртуальні додатки дозволять Windows та іншим операційним системам працювати на комп’ютері Mac, що працює на Intel.
Шифрування (encryption):
Процес перетворення даних на невпізнавану або «зашифровану» форму, який зазвичай використовується для захисту конфіденційної інформації. Переглядати зміст може лише особа, яка має відповідні права доступу. Шифрувати можна також і дані, передані через бездротові мережі та Інтернет.
EPS:
Формат графічних файлів, сумісний із принтерами PostScript, який часто використовується для передачі файлів між різними графічними програмами. Файли EPS будуть друкуватися однаково на всіх принтерах, сумісних з PostScript, і виглядатимуть однаково у всіх програмах, які можуть читати цей формат.
Ethernet:
Також відомий під назвою «пряме з’єднання», Ethernet – це стандартний спосіб підключення комп’ютерів у мережі за допомогою дротового з’єднання. Йому властивий простий інтерфейс, що дозволяє підключити комп’ютери, маршрутизатори та комутатори. За допомогою одного маршрутизатора та кількох кабелів Ethernet ви можете створити локальну мережу (LAN), яка забезпечить взаємодію усіх підключених пристроїв.
Картка Ethernet (Ethernet card):
Також відома під назвами «адаптер Ethernet» або «мережева картка інтерфейсу (NIC)», це картка, яка підключається до гнізда на материнській платі і дозволяє комп’ютеру отримати доступ до мережі Ethernet (LAN). Раніше настільні комп’ютери завжди використовували картки.
Виконуваний файл (executable file):
Тип комп’ютерного файлу, який запускає програму під час її відкриття. Це означає, що він виконує код або ряд інструкцій, які містяться у файлі. Наприклад, віруси – це, як правило, виконувані файли, які запускаються – або виконуються – при відкритті.
Картка розширення (expansion card):
Плата, яку можна встановити в комп’ютер, щоб додати йому функціональності. Наприклад, користувач може додати на свій комп’ютер нову відеокарту, щоб забезпечити більшу потужність для обробки 3D-графіки. Аудіоінженер може додати професійну звукову карту, щоб збільшити вхідні та вихідні аудіо можливості комп’ютера. Користувачі, яким потрібно більше портів USB, можуть додати карти розширення USB тощо.
Експорт (export):
Команда, яку зазвичай можна знайти в меню Файл. Подібна до команди «Зберегти як…», вона зазвичай використовується для більш конкретних цілей. Наприклад, замість того, щоб просто зберегти файл під іншим ім’ям або форматом, за допомогою функції «Експорт» можна зберегти частини файлу, створити резервну копію або зберегти файл з певними налаштуваннями.
F
Поле (field):
Область у визначеному місці в одиниці даних, таких як запис, заголовок повідомлення чи комп’ютерна інструкція, яка має ціль і фіксований розмір. Деякі поля можна розділити на менші поля.
Файл (file):
Сукупність даних, що зберігаються в одному блоці, ідентифікованому іменем файлу. Це може бути документ, зображення, аудіо- чи відеопотік, бібліотека даних, програма тощо.
Розширення файлу (file extension):
Суфікс після крапки в кінці імені файлу, який використовується для опису типу файлу. Наприклад, на комп’ютері з Windows розширення .exe ідентифікує його як виконуваний файл.
Файлова система (file system):
Жорсткі диски використовують файлову систему, яка упорядковує всі наявні файли. Файлова система створюється під час ініціалізації або форматування жорсткого диска. Він встановлює кореневий каталог та наступні каталоги під ним. Файлова система дозволяє створювати нові файли та папки, які додаються до різних частин “дерева файлів” на жорсткому диску.
Фінтех (fintech):
Термін, який використовується у галузі фінансових технологій та означає сукупність комп’ютерних додатків та рішень для підтримки бухгалтерських, банківських та фінансових послуг.
Брандмауер (firewall):
Апаратний або програмний бар’єр між внутрішньою системою чи мережею та зовнішніми з’єднаннями, такими як Інтернет. Проте комп’ютерний брандмауер – це не стіна, а фільтр і це дає можливість пропускати через нього дані, які не становлять загрози.
FireWire:
Інтерфейс вводу-виводу, розроблений Apple Computer, також відомий як IEEE 1394, що є технічною назвою, стандартизованою IEEE. Інші назви – Sony i.Link та Yamaha mLAN, але найпоширенішою є назва Apple FireWire. Це високошвидкісний інтерфейс, тому він може використовуватися для підключення периферійних пристроїв, які вимагають швидкої передачі даних, наприклад, зовнішніх жорстких дисків, відеокамер та аудіоінтерфейсів.
Adobe Flash (flash):
Мультимедійна технологія Flash дозволяє веб-розробникам доповнювати сайти анімацією та інтерактивним контентом. Оскільки Flash-анімація може містити текст та векторну графіку, вона, як правило, не займає багато місця на диску. Вміст Flash-анімації також може бути стиснений для ефективнішого зменшення розміру файлу. Проте завантаження великих Flash-анімацій у веб-браузері може тривати кілька секунд. Тому, коли ви відкриваєте веб-сторінку і бачите повідомлення «Завантаження…», це зазвичай означає, що Flash-вміст завантажується на ваш комп’ютер.
Накопичувач (флешка) (flash drive):
Невеликий пристрій для зберігання даних, який використовує флеш-пам’ять і має вбудований USB-порт. Перші флешки були розраховані лише на кілька мегабайт даних, але сучасні можуть зберігати кілька гігабайт інформації. Завдяки малому розміру, але значному обсягу пам’яті, флешки замінили дискети та знімні жорсткі диски. Оскільки вони мають вбудований USB-порт, флеш-накопичувачі не потребують спеціального дисководу. Натомість їх можна використовувати на будь-якому комп’ютері з USB-портом, який є майже у всіх сучасних комп’ютерах.
Флеш-пам’ять (flash memory):
Тип пам’яті, яка зберігає інформацію навіть після вимкнення живлення; зазвичай використовується на картках пам’яті та флеш-накопичувачах USB для зберігання та передачі даних між комп’ютерами та іншими цифровими пристроями.
Папка (folder):
Комп’ютерні папки використовуються для зберігання та впорядкування таких файли, як документи, програми, архіви, сценарії та бібліотеки. У папках можна зберігати навіть інші папки, які можуть містити додаткові файли та папки. Їх також називаються каталогами через спосіб організації даних.
Шрифт (font):
Шрифт – це набір символів з подібним дизайном. Шрифт містить малі та великі літери, цифри, розділові знаки та спеціальні символи.
Безкоштовне програмне забезпечення (freeware):
Безкоштовне програмне забезпечення, на відміну від комерційного, не вимагає оплати або ліцензійного збору. Цим воно подібне до умовно-безкоштовного, але не вимагатиме оплати навіть після завершення пробного періоду. Ви можете легально завантажувати та використовувати безкоштовні програми без часових обмежень.
Фрагментація (fragmentation):
Фрагментація файлів застосовується тоді, коли у запам’ятовуючому пристрої стає менше вільного місця та виникає необхідність поділу файлу на кілька областей. Цей процес називається фрагментацією файлів.
Протокол FTP:
Протокол, призначений для передачі файлів через Інтернет. До файлів, що зберігаються на FTP-сервері, можна отримати доступ за допомогою FTP-клієнта, наприклад веб-браузера, програми FTP або інтерфейсу командного рядка.
G
GIF:
Формат графічних файлів, який зазвичай використовується для зображень в Інтернеті та програмному забезпеченні. На відміну від формату JPEG, GIF використовує стиснення без погіршення якості зображення. Однак GIF-файли можуть містити максимум 256 кольорів.
Гігабайт (gigabyte (Gig or GB):
Один ГБ дорівнює 1000 мегабайт і передує терабайту. Хоча технічно гігабайт становить 1 000 000 000 байт, в деяких випадках гігабайти використовуються синонімічно гібібайтам, які містять 1 073 741 824 байт.
GPS:
Глобальна система позиціонування – це супутникова навігаційна система, що використовується для визначення розташування об’єкту. Технологія GPS вперше була використана військовими США у 1960-х роках, а протягом наступних кількох десятиліть вона стала цивільною. Сьогодні приймачі GPS включені до багатьох комерційних продуктів, таких як автомобілі, смартфони, фітнес трекери тощо. Система GPS нараховує 24 супутники, розташовані в космосі приблизно на висоті 12000 миль над поверхнею Землі. Вони обертаються навколо Землі раз на 12 годин зі швидкістю приблизно 7000 миль/годину. Супутники розподілені рівномірно, тому чотири супутники завжди в полі зору з будь-якої точки земної кулі.
Сіре програмне забезпечення (greyware):
Програми, які не належать ані до шкідливих вірусів, ані до жодної з основних категорій загроз, але характеризуються небажаними або недослідженими ознаками.
Графічний інтерфейс користувача (GUI):
Інтерфейс, який містить графічні елементи, такі як вікна, піктограми та кнопки. Цей термін був запроваджений у 1970-х роках для того, щоб відрізнити графічні інтерфейси від текстових, таких як інтерфейси командного рядка. Однак сьогодні майже всі цифрові інтерфейси є графічними.
H
Рукостискання (handshake):
Цей термін означає привітанням між двома комп’ютерними системами та зазвичай використовується для ініціалізації мережевого з’єднання між двома хостами. Комп’ютерне рукостискання може бути виконано будь-якими двома системами, які взаємодіють між собою за одним протоколом. Ці дві системи можуть бути клієнтом і сервером або просто двома комп’ютерами в мережі. Рукостискання підтверджує особистість з’єднувальних систем і дозволяє здійснювати додаткове спілкування.
Жорский диск (hard disk):
Тип запам’ятовуючого пристрою, який містить магнітні диски (пластини), на яких записується і зберігається інформація. Інформація, записана на жорсткий диск, залишається незмінною після вимкнення комп’ютера. Це важлива різниця між жорстким диском та оперативною пам’яттю, або пам’яттю, яка знищується після вимкнення комп’ютера. Жорсткий диск розміщений усередині жорсткого дисководу, який зчитує та записує дані на диск.
Технічні засоби (hardware):
Сукупність понять, що стосуються фізичних частин комп’ютера та залежних пристроїв. Внутрішні технічні засоби – це зокрема материнські плати, жорсткі диски та оперативна пам’ять. Зовнішні – це монітори, клавіатури, миші, принтери та сканери.
Служба підтримки (help desk):
Служба, яка надає підтримку та інформацію користувачам та клієнтам. Вони, в основному, функціонують для комп’ютерних систем або користувачів програмного забезпечення. Служба підтримки має на меті усунення проблем або допомогу користувачам щодо використання певного продукту. Klik.Solutions пропонує підтримку в режимі 24 × 7, доступну електронною поштою або телефоном для якнайшвидшого надання допомоги. Ми також пропонуємо підтримку рішень клієнтів за допомогою автоматизованих квитків оповіщення, що генеруються розширеними інструментами моніторингу.
Додаток – помічник (helper application):
Будь-яка програма, яка обробляє файли, отримані веб-браузером. Браузер викликає допоміжну програму через перед встановлений компонент у збереженому списку програм браузера.
Домашня сторінка (home page):
Веб-сторінка, з якої відкривається веб-сайт. Ця сторінка завантажуться за замовчуванням, коли ви відвідуєте веб-адресу, яка містить лише доменне ім’я. Наприклад, відвідавши https://klik.solutions, ви побачите домашню сторінку Klik Solutions.
Хост (host):
Комп’ютер, доступний через мережу. Це може бути клієнт, сервер або будь-який інший тип комп’ютера. Кожен хост має унікальний ідентифікатор, який називається ім’ям хосту, що дозволяє іншим комп’ютерам отримати до нього доступ.
HyperText Markup Language (HTML):
Мова, яка використовується для створення веб-сторінок. «Гіпертекст» означає гіперпосилання, які можуть містити сторінки HTML. «Мова розмітки» – це спосіб використання тегів для створення макета сторінки та розміщення елементів на ній.
HTTP:
HTTP — протокол передачі даних, що використовується в комп’ютерних мережах. Назва скорочена від Hyper Text Transfer Protocol, що означає Протокол передачі гіпертекстових документів».
HTTPS:
Захищений протокол передачі даних. Майже ідентичний HTTP, але з додатковим шаром захисту (SSL). HTTPS використовують веб-сайти, які вимагають входу в систему. Це, зокрема, банківські та інвестиційні веб-сторінки, сайти електронної комерції тощо. Google Chrome привертає увагу до захищених веб-сайтів на панелі задач, щоб попередити користувачів про те, що веб-сайт є захищеним.
Гібридна хмара (hybrid cloud):
Середовище хмарних обчислень, яке являє собою комбінацію з двох або кількох приватних і публічних хмар, пов’язаних між собою.
Гіпер посилання (hyperlink):
Слово, фраза або зображення, на яке ви можете натиснути, щоб перейти до нового документа або нового розділу поточного документа. Майже всі веб-сторінки містять гіперпосилання і це дозволяє користувачам легко переходити до потрібного ресурсу. Текстові гіперпосилання часто бувають виділені синім кольором, але не завжди. Коли ви наводите курсор на гіперпосилання, будь то текст або зображення, стрілка повинна змінитися на схематичне зображення руки, що вказує на посилання. Після натискання завантажується нова сторінка або здійснюється перехід на певне місце на поточній сторінці.
Гіпер текст (hypertext):
Текст, який посилається на іншу інформацію. Натиснувши на посилання в гіпертекстовому документі, користувач може швидко перейти до іншого місця.
Гіпервізор (hypervisor):
Програма, яка управляє однією або кількома віртуальними машинами (VM). Використовується для створення, запуску, зупинки та перезапуску віртуальних машин. Гіпервізор дозволяє кожній віртуальній машині або “гостю” отримувати доступ до фізичного обладнання, зокрема центрального процесору, оперативної пам’яті та диску. Він також може обмежити кількість системних ресурсів, яку може використовувати кожна віртуальна машина, щоб кілька віртуальних машин могли працювати одночасно в єдиній системі.
I
Інфраструктура як сервіс (IaaS):
Інфраструктура як сервіс – це комплексне надання обчислювальної потужності та інфраструктури. Інша назва – HaaS (технічне забезпечення як сервіс). IaaS поєднує всі фізичні обчислювальні ресурси, які підтримують роботу додатків та забезпечує значну економію витрат для організацій, оскільки надає доступ до додаткових обчислювальних потужностей на вимогу, без необхідності великих капітальних вкладень в обладнання. Гравців на ринку IaaS менше порівняно з PaaS (платформа як послуга) та SaaS (програмне забезпечення як послуга) через великі капітальні та операційні витрати, необхідні для встановлення та підтримки функціонування IaaS.
Піктограма або іконка (icon):
Піктограма на екрані комп’ютера, яка позначає об’єкт або програму на жорсткому диску. Наприклад, папки, які ви бачите на робочому столі або у відкритих вікнах, є піктограмами. Файли, які ви бачите в цих папках, також є піктограмами. Кошик для сміття на Macintosh та кошик для сміття в Windows – це також іконки.
Спільний доступ до Інтернет (ICS):
Спільний доступ до Інтернету дозволяє кільком комп’ютерам під’єднуватися до Інтернету за допомогою одного й того самого Інтернет-з’єднання та IP-адреси. Наприклад, кілька домашніх комп’ютерів можуть бути піключені до одного кабелю або DSL-модему за допомогою маршрутизатора. Поки маршрутизатор підключений до модему, кожен комп’ютер, підключений до маршрутизатора, має доступ до Інтернету. Переклад мережевих адрес (NAT) дозволяє комп’ютерам спільно використовувати ту саму IP-адресу.
Карта зображення (image map):
Графічний об’єкт мови розмітки HTML, що пов’язаний із зображенням та містить спеціальні області, при натисканні на які відбувається перехід за певним URL. Використання карт зображень дозволяє зберігати кілька посилань в одному зображенні.
IMAP:
Спосіб доступу до електронних повідомлень, які зберігаються на сервері, без необхідності завантажувати їх на локальний жорсткий диск. Це основна відмінність між IMAP та іншим популярним протоколом електронної пошти “POP3”. POP3 вимагає від користувачів завантажувати повідомлення на жорсткий диск, перш ніж їх читати. Перевага використання поштового сервера IMAP полягає в тому, що користувачі можуть перевіряти пошту з різних комп’ютерів і завжди бачити усі повідомлення. Це пов’язано з тим, що повідомлення залишаються на сервері, доки користувач не вирішить завантажити їх на локальний диск. Більшість систем веб-пошти базуються на IMAP, що дозволяє людям отримувати доступ як до своїх надісланих, так і до отриманих повідомлень, незалежно від того, який комп’ютер вони використовують для перевірки поштової скриньки.
Інтернет (Internet):
Глобальна мережа, яка з’єднує комп’ютерні системи в усьому світі. Це кілька широкосмугових рядів даних з високою пропускною здатністю, або “магістраль” Інтернету. Ці лінії підключені до основних Інтернет-центрів, які розподіляють дані в інші місця, такі як веб-сервери та Інтернет-провайдери. Для підключення до Інтернету ви повинні мати доступ до постачальника послуг Інтернету (ISP), який виступає посередником між вами та Інтернетом. Більшість Інтернет-провайдерів пропонують широкосмуговий доступ до Інтернету через кабельне, DSL або оптоволоконне з’єднання. Коли ви підключаєтесь до Інтернету за допомогою загальнодоступного сигналу Wi-Fi, маршрутизатор Wi-Fi підключається до Інтернет-провайдера, який забезпечує доступ до Інтернету. Навіть мобільні передавачі даних повинні підключатися до постачальника послуг Інтернету.
IP адреса (IP address):
Адреса Інтернет-протоколу – це унікальна адреса, яка ідентифікує пристрій в Інтернеті або локальній мережі. Це дозволяє розпізнавати систему іншими системами, підключеними через Інтернет-протокол.
IRC:
Інтернет-ретрансляційний чат – це послуга, яка дозволяє людям спілкуватися в Інтернеті. Він працює на моделі клієнт / сервер, де люди використовують клієнтську програму для підключення до сервера IRC.
Запит на переривання (IRQ):
Персональні комп’ютери використовують запити на переривання для керування різноманітними апаратними операціями. Такі пристрої, як звукові карти, модеми та клавіатури, можуть надсилати процесору запити на переривання. Наприклад, коли модему потрібно запустити процес, він надсилає запит до центрального процесора на перерву своєї поточної роботи, щоб дозволити модему запустити процес.
Провайдер Інтернет послуг (ISP):
Інтернет-провайдер або постачальник послуг Інтернету забезпечує доступ до Інтернету. Незалежно від того, знаходитесь ви вдома чи на роботі, кожного разу, коли ви підключаєтесь до Інтернету, ваше з’єднання здійснюється через провайдера.
Інтернет технології (IT):
Сукупність компонентів, пов’язаних з обчислювальними технологіями, зокрема, мережі, обладнання, програмне забезпечення, Інтернет Переважна більшість сучасних компаній мають ІТ-відділи для управління комп’ютерами, мережами та іншими технічними складовими свого бізнесу. Роботи в галузі ІТ включають програмування комп’ютера, адміністрування мережі, комп’ютерну інженерію, веб-розробку, технічну підтримку тощо.
ІТ аудит (IT Assessment):
Оцінка стану вашого ІТ середовища, для виявлення сильних та слабких сторін, вразливих місць та ризиків. Методологія Klik Solutions включає аудит обладнання, додатків, інструментів та інших життєво важливих областей вашого ІТ середовища та порівняння їх із найкращими практиками галузі. Крім того, ми працюємо з вашими ключовими співробітниками, щоб виявити технічні проблеми, з якими вони стикаються. Результат аудиту оформлюється у вигляді звіту, який містить огляд, висновки та рекомендації.
Незалежна верифікація та валідація (IV&V):
Перевірка та валідація здійснена сторонніми організаціями, які не брали участі у розробці продукту. Тобто, продукт, наприклад, програмне забезпечення, перевіряється третьою стороною. Основна перевірка стосується відповідності вимогам користувача, надійності, дотримання специфікацій тощо.
J
Java:
Високорівнева мова програмування, розроблена Sun Microsystems. Створена для розробки програм для телевізійних приставок та портативних пристроїв, мова згодом стала найпоширенішою для створення програм та додатків.
JavaScript:
Популярна мова програмування для веб-розробки. Створена Netscape для додавання динамічних та інтерактивних елементів до веб-сайтів. Хоча на JavaScript впливає Java, її синтаксис більше подібний до C та базується на ECMAScript, мові сценаріїв, розробленій Sun Microsystems.
JPEG:
Популярний формат файлів зображень, який зазвичай використовується цифровими камерами для зберігання фотографій. Формат підтримує різні рівні стиснення, що робить його ідеальним для веб-графіки.
JSON:
Вимовляється як «Джейсон». Текстовий формат для обміну даними, призначений для передачі структурованих даних. Найчастіше використовується для передачі даних між веб додатками та веб серверами.
K
Кілобайт (KB):
Одиниця виміру, більша за байт, яка передує мегабайту. Кілобайт містить 1 000 байт, але кілобайти часто використовуються синонімічно кібібайтам, які складаються з 1024 байтів.
Кілобіт за секунду (Kbps):
1 Кбіт / с дорівнює 1000 біт в секунду. Це означає, що з’єднання 300 Кбіт / с може передавати 300 000 біт за одну секунду. 1000 Кбіт / с дорівнює 1 Мбіт / с. Кбіт / с в основному використовується для вимірювання швидкості передачі даних.
Керберос (Kerberos):
Протокол аутентифікації комп’ютерної мережі, який працює на основі унікальних ключів – „квитків” – для того, щоб вузли, що здійснюють зв’язок через незахищену мережу, могли безпечно підтверджувати свою особу один одному. Повідомлення протоколу Kerberos захищені від атак, підслуховування та копіювання.
Кернінг (kerning):
Вибіркова зміна інтервалу між літерами в залежності від їх форми. Технологія автоматичного кернинга включає підбір інтервалів між літерами для конкретних пар літер з метою поліпшення зовнішнього вигляду і зручності читання тексту.
Ключове слово (keyword):
Слова або фрази, що описують зміст. Вони можуть використовуватися як метадані для опису зображень, текстових документів, записів баз даних та веб-сторінок. Користувач може “позначити” зображення або текстові файли ключовими словами, які відповідають вмісту. Пізніше ці файли можна шукати за ключовими словами, що значно спрощує пошук.
База знань (knowledge base):
Централізована база даних для обміну інформацією та даними. Бази знань підтримують збір, організацію, пошук та обмін знаннями. Наприклад для забезпечення комплекснішої підтримки, Klik Solutions пропонує базу знань про технології, які використовує кожен з наших клієнтів.
L
Локальна мережа (LAN):
Мережа з’єднаних пристроїв, які знаходяться у певному місці: будинку, офісі, навчальному закладі тощо. Локальна мережа може бути дротовою, бездротовою або гібридною. Стандартна дротова локальна мережа використовує Ethernet для з’єднання пристроїв. Зазвичай бездротові локальні мережі створюються за допомогою Wi-Fi. Якщо маршрутизатор підтримує з’єднання Ethernet і Wi-Fi, його можна використовувати для створення локальної мережі, до якої підключено як дротові, так і з бездротові пристрої.
Посилання (link):
Те саме, що і Гіперпосилання.
LINUX:
Операційна система з відкритим кодом, яка знаходиться у вільному доступі. На Linux працює низка платформ.
LISTSERV, Listserver:
Програма розсилки електронних листів, розроблена у 1985 Еріком Томасом та популярна у ранні часи поширення Інтернет. Наприкінці 80-х LISTSERV стала стандартним інструментом розсилки в BITNET, мережі університетів США. Простота та автоматизація стимулювали ріст популярності LISTSERV. Програма не потребує додаткового ПЗ, оскільки працює напряму з електронним листом, дозволяє підписатися та скасувати підписку на сервіс за допомогою електронного повідомлення. Підписавшись на список LISTSERV, ви можете надсилати повідомлення всім іншим учасникам та отримувати повідомлення від усіх, хто підписався на список. Підписка та розподіл повідомлень обробляються автоматично програмою LISTSERV.
Логін (login):
Набір облікових даних, що використовуються для аутентифікації користувача. Найчастіше вони складаються з імені користувача та пароля. Однак логін може містити іншу інформацію, таку як PIN-код, пароль або секретну фразу. Деякі логіни потребують біометричного ідентифікатора, наприклад, сканування відбитків пальців або сканування сітківки.
Вхід в систему (log on):
Процес доступу до захищеної комп’ютерної системи або веб сайту. Коли ви входите в систему, ви надаєте певну інформацію, яка підтверджує вашу аутентичність як користувача. Як правило, це ім’я користувача та пароль, хоча деякі системи вимагають додаткової інформації, наприклад номер PIN-коду або правильні відповіді на питання безпеки.
M
MAC адреса (МАС address):
Ідентифікаційний номер, який надається кожному пристрою в мережі. MAC-адреса створюється на мережевій карті, наприклад, на картці Ethernet або Wi-Fi, тому її не можна змінити.
Macintosh:
Macintosh – це лінійка настільних та портативних комп’ютерів, розроблена Apple. На кожному комп’ютері Macintosh або Mac працює версія Mac OS, операційної системи Apple. Починаючи з 2001 року, на всіх Mac встановлено Mac OS X, перероблену версію оригінальної Mac OS, що була розроблена на базі операційної системи NeXTSTEP.
Операційна система Mac (МАС OS):
Операційна система, яка встановлюється на комп’ютерах Macintosh. Mac OS існує з моменту появи першого Macintosh в 1984 році. З тих часів вона постійно оновлюється та набуває нових функцій. Кожен основний випуск операційної системи позначається новим номером (тобто Mac OS 8, Mac OS 9).
Поштовий сервер (mail server):
Комп’ютерна система, яка надсилає та отримує електронну пошту. У багатьох випадках веб-сервери та поштові сервери поєднані. Однак великі Інтернет провайдери та загальнодоступні служби електронної пошти (наприклад, Gmail та Hotmail) можуть використовувати спеціальне обладнання для надсилання та отримання електронної пошти
ОЗП (main memory):
Пам’ять, яка фізично встановлена на вашому комп’ютері.
Мейнфрейм (mainframe):
Ультракомп’ютер, створений для величезних обчислювальних процесів. Як правило, ці пристрої використовуються крупним бізнесом та в наукових цілях. В ієрархії комп’ютерів мейнфрейми знаходяться після суперкомп’ютерів, найпотужніших комп’ютерів у світі. Проте мейнфрейм може виконувати багато програм одночасно з високою швидкістю, тоді як суперкомп’ютери розроблені для одного процесу.
Шкідливе програмне забезпечення (malware):
Сукупність програм, призначених для пошкодження чи здійснення будь-яких небажаних дій на комп’ютерній системі. Поширені приклади шкідливих програм включають віруси, хробаки, трояни та шпигунське ПЗ.
Керовані ІТ сервіси (managed IT services):
Практика аутсорсингу певних процесів та функцій з метою підвищення ефективності операційної діяльності та скорочення витрат. Керовані ІТ сервісм скорочують час простою, поліпшують технічне обслуговування, підвищують продуктивність та безпеку даних завдяки ефективній роботі служби підтримки, а також вчасного оновлення програмного забезпечення та встановлення оновлень захисту від вірусів. Це альтернатива моделі, коли постачальник послуг виконує певний обсяг робіт та виставляє рахунки клієнту за виконану роботу.
MAPI:
Інтерфейс програмування обміну повідомленнями – це API для Microsoft Windows, який дозволяє програмам отримувати відомості про надходження електронної пошти. Хоча MAPI був розроблений як незалежний від протоколу, він, як правило, використовується для спілкування з сервером Microsoft Exchange.
Управління мобільними пристроями (MDM):
Програмне забезпечення, яке дозволяє адміністратору захищати та застосовувати правила щодо смартфонів, планшетів та інших кінцевих точок. MDM повинен бути частиною послідовної стратегії BYOD (використання власних пристроїв).
Мегабайт (megabyte (Meg or MB):
Один мегабайт 1000 кілобайт і передує гігабайту. Хоча технічно мегабайт становить 1 000 000 байт, мегабайти часто використовуються як синоніми мебібайт.
Мегагерц (MHz):
Один мегагерц (скорочено: МГц) дорівнює 1000 кілогерц, або 1 000 000 герц. Іншими словами, мільйон циклів в секунду. Мегагерц використовується для вимірювання частоти хвиль, а також швидкості мікропроцесорів. Чим вище значення мегагерц, тим швидше комп’ютер.
Рядок меню (menu bar):
Елемент інтерфейсу користувача, який містить команди та параметри для певної програми. У Windows рядки меню, як правило, розташовані у верхній частині відкритих вікон. Більшість рядків меню включають стандартні меню “Файл”, “Редагувати” та “Перегляд”. Меню Файл містить загальні функції файлу, такі як Новий, Відкрити, Зберегти та Друкувати. Меню “Редагувати” містить такі команди, як “Скасувати”, “Виділити все”, “Копіювати” та “Вставити” тощо.
Microsoft Exchange:
Популярна система обміну повідомленнями електронної пошти від Microsoft, яка працює на серверах Windows. Серверна сторона – Microsoft Exchange Server, а клієнтська програма – Microsoft Outlook, яка містить контакти та календар. До версії 5.0 він постачався в комплекті з поштовим клієнтом під назвою Microsoft Exchange Client, на зміну якому прийшов Microsoft Outlook.
Microsoft Windows:
Найбільш широко використовувана операційна система для настільних та портативних комп’ютерів. Розроблена Microsoft, Windows працює в основному на комп’ютерах на базі x86, хоча певні версії працюють на процесорах Intel Itanium. Windows надає графічний інтерфейс користувача та робоче середовище, в якому програми відображаються у вигляді рухомих змінних вікон на екрані. Windows має клієнтську і серверну версії. Обидві працюють в мережі, але різниця полягає в тому, що архітектура сервера розроблена для спеціального серверного обладнання, а клієнтські версії Windows орієнтовані на програми для користувачів.
MIME:
Розширення протоколу електронної пошти в Інтернет, яке дозволяє користувачам обмінюватися різними видами даних через Інтернет, зокрема зображеннями, аудіо та відео файлами.
Модем (modem):
Апаратний компонент, що дозволяє комп’ютеру чи іншому пристрою, наприклад маршрутизатору чи комутатору, підключатися до Інтернету. Він перетворює або «модулює» аналоговий сигнал з телефонного або кабельного дроту в цифровий сигнал, який комп’ютер може розпізнати. Подібним чином він перетворює вихідні цифрові дані з комп’ютера або іншого пристрою в аналоговий сигнал.
Монітор (monitor):
Монітор (дисплей або екран комп’ютера) відображає інтерфейс користувача комп’ютера та відкриті програми, дозволяючи користувачеві взаємодіяти з комп’ютером, як правило, за допомогою клавіатури та миші.
Миша (mouse):
Один із основних пристроїв введення у сучасних комп’ютерах. Назва виникла завдяки форми пристрою та шнура, подібного до хвосту миші. Всі миші мають принаймні одну кнопку, хоча у більшості їх дві або три. Деякі також мають додаткові кнопки з боків, які можна призначити різним командам. У більшості мишей також є колесо прокрутки, яке дозволяє скролити документи та веб-сторінки простими рухами пальців. Сучасні пристрої використовують оптичну технологію, яка відстежує рух миші за допомогою пучка світла. Оптичні миші точніші за попередників на роликовій основі, і вони мають не забруднюються зсередини.
MPEG:
Motion Picture Experts Group, організація, яка розробляє стандарти кодування цифрового аудіо та відео та співпрацює з Міжнародною організацією зі стандартизації (ISO) і Міжнародною електротехнічною комісією (IEC) щодо впровадження загальнодоступних стандартів файлів. Стиснення MPEG настільки поширене, що термін “MPEG” зазвичай використовується для позначення відеофайлу, збереженого у форматі MPEG, а не самої організації. Ці файли зазвичай мають розширення “.mpg” або “.mpeg”.
ІТ сервіс провайдер (MSP):
Компанія, яка віддалено управляє ІТ-інфраструктурою замовника та / або системами кінцевих користувачів, як правило, за передплатою та на проактивних засадах.
Багатохмарність (multi cloud):
Стратегія використання двох чи більше платформ хмарних обчислень однією організацією. Деякі компанії не хочуть залежати від одного постачальника послуг, тому обирають ресурси кількох провайдерів для комбінації їхніх переваг.
Багатоступенева аутентифікація (multifactor authentication):
Система безпеки, яка вимагає більше одного способу перевірки особи користувача для входу в систему чи іншої транзакції.
Мультимедіа (multimedia):
Інтеграція різноманітних форматів, зокрема тексту, графіки, аудіо, відео тощо. Наприклад, презентація із аудіо- та відеокліпами вважатиметься «мультимедійною презентацією». Навчальне програмне забезпечення, що містить анімацію, звук і текст, називається «мультимедійним програмним забезпеченням». Компакт-диски та DVD-диски часто вважаються «мультимедійними форматами», оскільки вони можуть зберігати багато даних, а більшість мультимедійних форм вимагають багато місця на диску.
Багатозадачність (multitasking):
Здатність центрального процесора обробляти численні процеси одночасно з високою точністю. Проте він оброблятиме лише інструкції, надіслані йому програмним забезпеченням комп’ютера. Тому, щоб повною мірою використовувати можливості центрального процесора, програмне забезпечення повинно бути багатозадачним.
N
Мережа як сервіс (NaaS):
Мережа як послуга пропонує мережеві ресурси, сервіси та програми у вигляді пакету, який можна придбати для користувачів, як правило, на певний період часу.
Сервер імен (nameserver):
Комп’ютер, на якому запущена програма для перетворення імен доменів у відповідні IP-адреси і навпаки.
Переклад мережевих адрес (NAT):
Процес перекладу IP-адреси комп’ютерів у локальній мережі в єдину IP-адресу, яка використовується маршрутизатором для підключення комп’ютерів до Інтернету.
Мережа (network):
Мережа складається з численних пристроїв, які взаємодіють між собою. Мережа може складатися як з двох комп’ютерів, так і мільярдів та крім настільних комп’ютерів містити ноутбуки, планшети, смартфони, телевізори, ігрові консолі, розумні прилади та іншу електроніку. Існує багато типів мереж, але вони діляться на дві основні категорії: локальні та глобальні мережі.
Мережевий адаптер (network adapter):
Компонент внутрішнього обладнання комп’ютера, який використовується для зв’язку через мережу з іншим комп’ютером. Він дозволяє комп’ютеру з’єднуватися з іншим комп’ютером, сервером або будь-яким мережевим пристроєм через підключення до локальної мережі. Мережевий адаптер можна використовувати у дротовій або бездротовій мережі.
Мережевий хаб (network hub):
Пристрій, який дозволяє кільком комп’ютерам взаємодіяти між собою через мережу. Він має кілька портів Ethernet, які використовуються для поєднання двох або більше мережевих пристроїв.
Транспортний протокол мережевих новин (NNTP):
Протокол, який використовується для підключення до серверів Usenet та передачі новин між системами через Інтернет. Він подібний до протоколу SMTP, який використовується для надсилання електронних повідомлень, але розроблений спеціально для групи новин.
Мережевий моніторинг (network monitoring):
Нагляд за комп’ютерною мережею за допомогою спеціалізованих програмних засобів управління. Системи моніторингу мережі забезпечують доступність і загальну продуктивність комп’ютерів та мережевих послуг. Вони дозволяють адміністраторам контролювати права доступу, наглядати за маршрутизаторами, , брандмауерами, ключовими комутаторами, клієнтськими системами та продуктивністю сервера, а також виявляти повільні або несправні компоненти.
Мережева безпека (network security):
Сукупність заходів для запобігання та захисту від несанкціонованого вторгнення в корпоративні мережі. Вона доповнює безпеку кінцевих точок, яка зосереджена на окремих пристроях. Мережева безпека фокусується взаємодії пристроїв в мережі і зв’язках між ними.
O
Оптичне розпізнавання символів (OCR):
Технологія, яка розпізнає текст у цифровому зображенні, що найчастіше використовується для розпізнавання тексту у відсканованих документах.
Локальна інфраструктура (on-premises):
Мережева інфраструктура та програмне забезпечення, встановлене в безпосередньо в приміщеннях організації, а не на віддаленому об’єкті чи у хмарі.
На боці клієнта (on-site):
Технічна підтримка, яку надає кваліфікований технічний фахівець в офісі клієнта.
Онлайн (online):
Термін, який означає “підключений до Інтернету” або “в Інтернеті”. Наприклад, коли мережевий принтер підключений до Інтернету, комп’ютери, під’єднані до цієї мережі, можуть друкувати на ньому. Інші пристрої, такі як сканери, відеокамери, аудіоінтерфейси тощо, реєструються в мережі, коли вони працюють і підключені до комп’ютерної системи.
Операційна система (operating system):
Програмне забезпечення, яке взаємодіє з пристроями і дозволяє запускати будь-які програми. ОС складається з основних файлів, необхідних для завантаження та функціонування комп’ютера. Кожен настільний комп’ютер, планшет чи смартфон має операційну систему, яка забезпечує базові функціональні можливості пристрою.
P
Платформа як сервіс (PaaS):
Це сервісна модель, у якій постачальник надає користувачам через Інтернет апаратні та програмні засоби – зазвичай ті, які потрібні для розробки додатків. Постачальник послуги Платформа як сервіс розміщує апаратне та програмне забезпечення на власній інфраструктурі.
Пакет (packet):
Невелика кількість даних, що надсилаються через локальну мережу або Інтернет. Кожен пакет містить джерело та пункт призначення, а також вміст (або дані), що передаються. Коли пакети досягають місця призначення, вони знову збираються в один файл або суміжний блок даних.
Пароль (password):
Набір символів, який використовується для аутентифікації користувача в комп’ютерній системі. Наприклад, деякий обліковий запис вимагає залогування. Щоб успішно отримати доступ до нього, потрібно ввести дійсне ім’я користувача та пароль. Цю комбінацію часто називають логіном. Імена користувачів, як правило, є публічною інформацією, а паролі – приватною.
Персональний комп’ютер (PC):
Комп’ютери – це пристрої, які більшість з нас щодня використовують для роботи чи особистого користування. Типовий ПК включає системний блок, монітор, клавіатуру та мишу. Більшість ПК нині мають підключення до Інтернету, а також порти для підключення периферійних пристроїв, таких як цифрові камери, принтери, сканери, динаміки, зовнішні жорсткі диски тощо. Персональний комп’ютер, зазвичай асоціюється з комп’ютерами на базі Windows.
PDF:
Портативний формат документу або PDF – формат файлу, призначений для представлення документів на різних пристроях і платформах. Файл PDF може зберігати широкий спектр даних, зокрема відформатований текст, векторну графіку та растрові зображення. Він також містить інформацію про макет сторінки, яка визначає розташування кожного елемента та розмір і форму сторінок у документі. Вся ця інформація зберігається у стандартному форматі, тому документ виглядає однаково, незалежно від того, який пристрій чи програма використовується для його відкриття. Наприклад, якщо ви збережете PDF-файл на Mac, він буде виглядати так само в Windows, Android та iOS.
Однорангова мережа (P2P):
У одноранговій мережі комп’ютерні системи з’єднані між собою через Інтернет. Файли можуть передаватися безпосередньо між системами в мережі без використання центрального сервера. Іншими словами, кожен комп’ютер у мережі P2P стає файловим сервером і одночасно клієнтом. Єдиними вимогами до комп’ютера для приєднання до однорангової мережі є підключення до Інтернету та програмне забезпечення P2P.
Периферія (peripheral):
Комп’ютерна периферія – це будь-який зовнішній пристрій, що забезпечує вхід і вихід для комп’ютера. Наприклад, клавіатура та миша – це вхідна периферія, тоді як монітор та принтер – вихідна периферія. Деякі периферійні пристрої, наприклад зовнішні жорсткі диски, забезпечують як вхід, так і вихід. Комп’ютерну периферію або периферійні пристрої іноді називають „пристроями вводу-виводу”.
Фішинг (phishing):
Спроба викрадення особистої інформації за допомогою «приманки» – зазвичай електронного листа, який подібний до повідомлення від реальних веб сайтів, наприклад, eBay, PayPal або інших банківських систем. У фішингових листах зазначено, що вашу інформацію потрібно оновити або перевірити, і вас просять ввести своє ім’я користувача та пароль ( а інколи і адресу, номер телефону тощо) за посиланням, яке міститься у листі.
Пінг (ping):
Пінг – це сигнал, що надсилається хосту, який вимагає відповіді. Він виконує дві основні цілі: перевірити чи відповідає хост та виміряти, скільки часу чекати на відповідь.
Піксель (pixel):
Скорочення від “елемент зображення”. Маленькі точки, як правило не видимі неозброєним оком, з яких складаються зображення на дисплеях комп’ютерів. Екран розділений на матрицю в тисячі або навіть мільйони пікселів. Якщо ви встановите низьку роздільну здатність монітору, наприклад 640 × 480, і уважно подивитесь на екран, ви зможете побачити окремі пікселі.
Плагін (plug-in):
Плагін програмного забезпечення – це доповнення до програми, яке додає йому функціональності. Наприклад, плагін Photoshop може додавати додаткові фільтри, які можна використовувати для обробки зображень. Плагін браузера, такий як Macromedia Flash або Apple QuickTime, дозволяє відтворювати певні мультимедійні файли у веб-браузері. Плагіни VST додають ефекти для програм аудіозапису та послідовності, таких як Cubase та Logic Audio.
Підключай та грай (plug and play):
Стосується пристроїв, які починають працювати із комп’ютерною системою одразу після підключення, без встановлення драйверів або навіть без повідомлення комп’ютера про те, що додано новий пристрій. Натомість комп’ютер автоматично розпізнає пристрій, завантажує нові драйвери для обладнання, якщо це необхідно, і починає працювати з ним.
Поштовий протокол (POP3):
Простий, стандартизований спосіб доставки електронних повідомлень. Поштовий сервер POP3 отримує електронні листи та розміщує їх у відповідних папках користувача. Коли користувач підключається до поштового сервера для отримання пошти, повідомлення завантажуються з поштового сервера на жорсткий диск.
Спливаюче вікно (pop-up window):
Тип вікон, які відкривається вибору пункту “Нове вікно” з меню “Файл” програми. Спливаючі вікна часто створюються веб-сайтами, які містять рекламні оголошення. Ці оголошення створюються за допомогою коду JavaScript, який вбудовується в HTML веб-сторінки. Деякі спливаючі вікна відображаються перед головним вікном браузера, а інші – за ним. Оголошення, що відображаються за відкритими вікнами, також називаються “спливаючими”. Розробники браузерів передбачили можливість блокування спливаючих вікон.
Спливаюче меню (pop-up menu):
Тип меню, яке з’являється на екрані, коли користувач натискає правою кнопкою миші певний об’єкт або область. Це певний тип контекстного меню,адже параметри залежать від області, на якій користувач клікнув мишкою. Спливаючі меню забезпечують швидкий доступ до певних функцій і використовуються більшістю операційних систем та додатків.
PostScript:
Мова опису сторінки (PDL), що описує текст та графічний вміст. З її допомогою можна визначити зовнішній вигляд графіки та тексту як для виводу на екран, так і для друку.
Протокол «точка-точка» (PPP):
Протокол, який забезпечує зв’язок і передачу даних між двома точками або “вузлами”. Протягом багатьох років PPP був стандартним способом встановлення комутованого з’єднання з провайдерами. Оскільки комутовані модеми були замінені широкосмуговими пристроями, з’єднання PPP втратило популярність, але все ще використовується в «PPP через Ethernet» (PPPoE) і є загальним способом підключення до Інтернету за допомогою DSL-модему.
Живлення через Ethernet (PoE):
Тип живлення, що забезпечує електричний струм через Ethernet-з’єднання та живить електронні пристрої через Ethernet-кабель без потреби в акумуляторі або розетці.
Досвідчені користувачі (power user):
Користувачі комп’ютерів, яким потрібні найсучасніші машини, оптимізовані для виконання їх роботи, наприклад, відеопродюсери, висококласні графічні дизайнери, звукорежисери та науковці.
Процесор (processor):
Невеликий чіп, яким обладнані комп’ютери та інші електронні пристрої. Його основна задача – отримання вхідних даних та забезпечення відповідних результатів. Сучасні процесори здатні обробляти трильйони обчислень в секунду. Центральний процесор комп’ютера обробляє всі основні системні інструкції. Більшість настільних комп’ютерів містять процесор, розроблений Intel або AMD, обидва з яких використовують архітектуру процесора x86. Мобільні пристрої, такі як ноутбуки та планшети, можуть використовувати процесори Intel і AMD або спеціальні мобільні процесори, розроблені такими компаніями, як ARM або Apple.
Програма (program):
Програмне забезпечення, яке виконується комп’ютером. Програма подібна до сценарію, але більша за розміром і не вимагає запуску механізму сценаріїв та складається зі скомпільованого коду, який може працювати безпосередньо з операційної системи комп’ютера. Приклади програм включають веб-браузери, текстові процесори, поштові клієнти, відеоігри та системні утиліти. У Windows програми зазвичай мають розширення файлу .EXE, тоді як програми Macintosh мають розширення .APP.
Приватна хмара (private cloud):
Тип хмарних обчислень з власною архітектурою. Вони виконують подібні функції до загальних хмар, але присвячені потребам та цілям лише однієї організації.
Протокол (protocol):
Стандартний набір правил, що дозволяють електронним пристроям взаємодіяти між собою. Ці правила визначають тип даних, які можуть передаватися, перелік команд, які використовуються для надсилання та отримання даних та порядок підтвердження передачі даних.
Проксі (proxy):
Сервер, через який мають пройти всі комп’ютери в локальній мережі перед тим, як отримати доступ до інформації в Інтернеті. Використовуючи проксі-сервер, організація може підвищити продуктивність мережі та відфільтрувати права доступу користувачів.
Загальнодоступне ПЗ (public domain software):
Термін, що описує програмний продукт, який не захищений авторським правом. Програмні продукти, що перебувають у відкритому доступі, є загальнодоступними.
pull:
Конкретний запит інформації з конкретного джерела. Завантаження веб-сторінок через веб-браузер є прикладом технології pull, так само як і отримання пошти у разі, коли користувач ініціює запит. Протилежна до технології push.
push:
Технологія, завдяки якій дані передаються на пристрій користувача, а не отримуються за запитом користувачем. Іншими словами, передача даних ініціюється сервером, а не клієнтом. Технологію Push, яку також називають «push сервером», можна використовувати для надсилання новин та іншої інформації з Інтернету. Вона також використовується для надсилання текстових повідомлень за допомогою SMS на мобільні телефони. Push електронна пошта дозволяє користувачам отримувати листи без необхідності перевіряти електронну скриньку вручну. Це означає, що нові повідомлення з’являються на пристрої клієнта, як тільки їх отримує сервер. Однак, щоб отримувати push-повідомлення, і поштовий сервер, і поштовий клієнт користувача повинні підтримувати цю технологію.
Q
Якість сервісу (QoS):
Спосіб вимірювання загальної продуктивності послуги, наприклад комп’ютерної мережі чи хмарних обчислень. Для кількісного вимірювання якості послуги часто розглядають кілька її пов’язаних аспектів, таких як швидкість передачі даних, пропускна здатність, затримка передачі, доступність тощо. У галузі комп’ютерних мереж якість обслуговування відноситься до пріоритетності трафіку та механізмів контролю резервування ресурсів. Якість обслуговування – це можливість надавати різний пріоритет різним програмам, користувачам або потокам даних, або гарантувати певний рівень продуктивності потоку даних. Якість обслуговування особливо важлива для трафіку з особливими вимогами. Зокрема, розробники запровадили технологію Voice over IP, щоб комп’ютерні мережі бути використані для аудіорозмов, а також підтримувати нові програми з ще більш суворими вимогами до продуктивності мережі.
Запит (query):
Запити використовуються для отримання інформації. Комп’ютерні запити надсилаються в комп’ютерну систему і обробляються програмою, а не людиною. Часто запити включають пошук у пошуковій системі та запити до бази даних.
QuickTime:
Мультимедійний фреймворк, розроблений Apple. Він підтримує відтворення декількох поширених аудіо- та відеоформатів, зокрема власний формат .MOV від Apple.
R
Оперативна пам’ять (RAM):
Загальний апаратний компонент електронних пристроїв, зокрема настільних комп’ютерів, ноутбуків, планшетів та смартфонів. Обсяг оперативної пам’яті в пристрої визначає, скільки пам’яті може використовувати операційна система та виконувані програми. Якщо пристрій має достатньо оперативної пам’яті, кілька програм можуть працювати одночасно без жодного уповільнення. А якщо пристрій використовує майже 100% доступної оперативної пам’яті, пам’ять повинна перерозподілятися між програмами, що може спричинити помітне уповільнення. Тому додавання оперативної пам’яті або придбання пристрою з більшою оперативною пам’яттю є одним з найкращих способів поліпшити продуктивність. “ОЗП” та “пам’ять” можуть використовуватися як взаємозамінні терміни. Наприклад, комп’ютер з 16 ГБ оперативної пам’яті має 16 гігабайт пам’яті. Обсяг пам’яті – інше поняття, яке показує, скільки місця на жорсткому диску чи SSD пристрою.
Запис (record):
Запис бази даних, який може містити одне або кілька значень. Групи записів зберігаються в таблиці, яких може бути кілька в одній базі даних.
Реєстр (registry):
База даних налаштувань, яку використовує Microsoft Windows. У ній збережено конфігурації апаратних пристроїв, встановлених програм та операційної системи Windows. Реєстр забезпечує централізований метод зберігання персональних налаштувань для кожного користувача Windows.
Віддалений доступ (remote access):
Можливість отримати доступ до комп’ютера з віддаленого місця. Такі програми, як PC Anywhere (Windows), віддалений доступ (Mac) та Timbuktu (Windows і Mac) дозволяють користувачам керувати віддаленими комп’ютерами з локальної машини. Для встановлення з’єднання з віддаленим доступом на локальній машині має бути встановлене програмне забезпечення віддаленого клієнта, а на віддаленому комп’ютері – програмне забезпечення віддаленого сервера. Крім того, для аутентифікації, як правило, вимагається ввести ім’я користувача та пароль.
Віддалене резервне копіювання (remote backup):
Служба резервного копіювання для зберігання даних на віддаленому хмарному сервері (“хмарне резервне копіювання”). Найкращий вибір для забезпечення цілісності даних у разі непередбачених обставин. Щоб оновити або відновити хмарне резервне копіювання, клієнти повинні використовувати певний клієнтський додаток постачальника послуг або інтерфейс веб-браузера. Файли та дані можна автоматично зберігати в хмарній службі резервного копіювання у визначений термін, або автоматично створювати резервні копії інформації в той час, коли вносяться зміни.
Віддалений робочий стіл (remote desktop):
Технологія віддаленого робочого столу дозволяє переглядати робочий стіл іншого комп’ютера на своєму пристрої. Це означає, що ви можете відкривати папки, переміщувати файли та навіть запускати програми на віддаленому комп’ютері безпосередньо з власного робочого столу. Технологію підтримують і комп’ютери з Windows, і Macintosh, хоча й використовують різні реалізації.
Віддалений вхід (remote login):
Інтерактивне підключення настільного комп’ютера через мережу або Інтернет до комп’ютера, розташованому в іншому місці.
Роз’єм RJ-45 (RJ-45 connector):
Тип роз’єму, який зазвичай використовується для мереж Ethernet. Подібний до телефонного роз’єму, але трохи ширший. Оскільки кабелі Ethernet мають роз’єм RJ45 з обох боків, власне кабелі Ethernet іноді також називають RJ45.
ПЗУ (ROM):
Пам’ять тільки для читання – тип пам’яті, що містить інструкції, які комп’ютер використовує під час підготовки до завантаження системного програмного забезпечення. На ПК інструкції читаються з невеликої програми в ПЗУ, яка називається BIOS (Базова система введення / виводу).
Роутер або маршрутизатор (router):
Пристрій, який передає дані з локальної мережі (LAN) на інше мережеве з’єднання. Маршрутизатор дозволяє лише авторизованим машинам підключатися до інших комп’ютерних систем. Більшість маршрутизаторів також зберігають файли журналів про діяльність локальної мережі.
RTF:
Формат файлу, стандартизований корпорацією Microsoft для створення відформатованих текстових файлів. На відміну від базового текстового файлу, файл RTF може містити таку інформацію, як стиль тексту, розмір та колір. Це універсальний формат, який можуть читати майже всі текстові процесори.
S
Програмне забезпечення як сервіс (SaaS):
Метод доставки та ліцензування програмного забезпечення, при якому доступ до програмного забезпечення здійснюється через Інтернет за передплатою, замість купівлі та встановлення на окремий комп’ютер. Програми SaaS зазвичай працюють у веб-браузері, що означає, що для доступу до програмного забезпечення користувачам потрібен лише сумісний браузер.
Безпечний режим (safe mode):
Режим, у якому ОС Windows працює з мінімальними необхідними системними файлами. Операційна система використовує загальний драйвер дисплея VGA замість драйвера для конкретного постачальника, а це означає, що ви будете працювати лише з 16 кольорами з роздільною здатністю 640 × 480. Безпечний режим також вимикає всі сторонні драйвери периферійних пристроїв, таких як миші, клавіатури, принтери та сканери. У базовому безпечному режимі мережеві файли та налаштування не завантажуються, тобто ви не зможете підключитися до Інтернету чи інших комп’ютерів у мережі.
Мережа зберігання даних (SAN):
Мережа запам’ятовуючих пристроїв, доступ до яких здійснюється з кількох комп’ютерах. Кожен комп’ютер у мережі може отримати доступ до жорстких дисків у SAN, як до локальних дисків, що підключені безпосередньо до комп’ютера. Це дозволяє використовувати окремі жорсткі диски на кількох комп’ютерах для полегшення обміну інформацією між машинами.
Серійне додаткове обладнання (SATA):
Інтерфейс, який використовується для підключення жорстких дисків ATA до материнської плати комп’ютера, що забезпечує кращий та ефективніший інтерфейс.
Пісочниця (sandboxing):
Стратегія управління програмним забезпеченням, яка ізолює програми від системних ресурсів та інших програм. Вона забезпечує додатковий рівень безпеки та запобігає шкідливому впливу на систему.
Сценарій (script):
Список команд, які виконуються певною програмою або механізмом сценаріїв. Сценарії можуть використовуватися для автоматизації процесів на локальному комп’ютері або для створення веб-сторінок в Інтернеті. Наприклад, сценарії DOS та сценарії VB можуть використовуватися для запуску процесів на машинах Windows, тоді як сценарії AppleScript можуть автоматизувати завдання на комп’ютерах Macintosh. Сценарії ASP, JSP та PHP часто запускаються на веб-серверах для створення динамічного вмісту веб-сторінок.
Смуга прокрутки (scroll bar):
Коли вміст вікна занадто великий для повного відображення, у правій частині вікна з’являється смуга прокрутки, яка дозволиє прокручувати сторінку вгору та вниз. Якщо сторінка занадто широка для вікна, внизу вікна з’явиться інша смуга прокрутки, що дозволяє прокручувати ліворуч та праворуч. Якщо вміст вікна відповідає поточному розміру вікна, смуги прокрутки не відображатимуться.
Пошукові системи (search engine):
Google, Yahoo, Bing та інші індексують мільйони веб-сайтів в Інтернеті, щоб користувачі могли легко знаходити веб-сайти з потрібною інформацією. Створюючи індекси або великі бази даних веб-сайтів (на основі заголовків, ключових слів та тексту на сторінках), пошукові системи знаходять відповідні веб-сайти, коли користувачі вводять пошукові терміни або фрази.
Оптимізація пошуку (Search Engine Optimization (SEO):
Низка коригувань HTML окремих веб-сторінок для досягнення вищого рейтингу в пошуковій системі. Мета-теги, які зчитує більшість пошукових систем, це теги опису та ключових слів. У тегах опису слід ввести короткий опис веб-сторінки. Він повинен бути коротким, але детальнішим за заголовок. У тегах ключових слів ви повинні перерахувати 5-20 слів, які стосуються вмісту сторінки. Грамотне використання мета-тегів здатне значно підвищити рейтинг вашої пошукової системи.
Маркер безпеки (security token):
Електронний пристрій для доступу та підтвердження особи, що використовується замість пароля аутентифікації або разом з ним. Технологія маркера безпеки базується на двофакторній або багатофакторній авторизації. Маркер безпеки також відомий як маркер Universal Serial Bus (USB), криптографічний маркер, апаратний маркер, жорсткий маркер, маркер аутентифікації або брелок.
Файл, що самостійно розпаковується (self-extracting file):
Програма, яка містить один або кілька стиснених файлів. Під час запуску такого архіву (SFX) файли розпаковуються автоматично. Архів поєднує програму декомпресії зі стиснутими файлами та дозволяє розповсюджувати дані, незалежно від того, чи має користувач-одержувач необхідну програму декомпресії. Хоча більшість даних стискаються за допомогою алгоритму zip, а комп’ютери, як правило, мають вбудовану функцію розпакування, архів, що самостійно розпаковується, цінний для роботи з архівами в інших форматах. Він також використовується для розповсюдження вірусів та шкідливого ПЗ.
Послідовний порт (serial port):
Тип підключення на ПК, який використовується для периферійних пристроїв, таких як миші, ігрові контролери, модеми та принтери старого зразка.
Сервер (server):
Комп’ютер, який надає дані іншим комп’ютерам, зокрема до систем локальної мережі (LAN) або глобальної мережі (WAN) через Інтернет. Існує багато типів серверів, включаючи веб-сервери, поштові сервери та файлові сервери. Кожен тип використовує специфічне програмне забезпечення.
Умовно-безкоштовна програма (shareware):
Програмне забезпечення, яке ви можете використовувати безкоштовно протягом певного випробувального періоду. Після того, як ви передплатите умовно-безкоштовну програму, ви отримуєте повний доступ до функціоналу без часових обмежень.
SMTP:
Протокол, який використовується для надсилання електронної пошти через Інтернет. Ваш поштовий клієнт (наприклад, Outlook, Eudora або Mac OS X Mail) використовує SMTP для надсилання повідомлення на поштовий сервер, а поштовий сервер використовує SMTP для ретрансляції цього повідомлення. В основному, SMTP – це набір команд, які здійснюють аутентифікацію та керують передачею електронної пошти.
Програмне забезпечення (software):
Сукупність комп’ютерних програм, які призначені для виконання певних функцій. Сюди ж входять програмне забезпечення, програми, сценарії та набори інструкцій. Встановлення нових програм є синонімом встановлення нового програмного забезпечення на комп’ютері.
СПАМ (spam):
Небажана електронна пошта або нерелевантні публікації в групі новин або дошці оголошень.
Жорсткий накопичувач (SSD):
Тип пам’яті, подібний до жорсткого диску (HDD), який підтримує читання та запис даних зберігає дані у постійному стані навіть без живлення. Внутрішні жорсткі накопичувачі підключаються до комп’ютера, як жорсткий диск, за допомогою стандартних з’єднань IDE або SATA. Хоча вони виконують ту саму функцію, що і жорсткі диски, їх внутрішні компоненти значно відрізняються. На відміну від жорстких дисків, жорсткі накопичувачі не мають рухомих частин і замість магнітних пластин зберігають дані за допомогою флеш-пам’яті. Оскільки жорсткі накопичувачі не мають рухомих частин, їм не потрібно переміщувати головку диска в різні частини накопичувача для доступу до даних, а отже вони отримують доступ до даних швидше, ніж жорсткі диски.
Ідентифікатор набору послуг (SSID):
Унікальний ідентифікатор, який складається з 32 символів і використовується для іменування бездротових мереж. Коли кілька бездротових мереж перекриваються в певному місці, SSID переконуються, що дані надсилаються до правильного пункту призначення.
Потокова передача даних (streaming):
Трансляція даних у форматі потокового передавання аудіо та відео, яка дозволяє відтворювати мультимедійний файл без попереднього повного завантаження. Більшість файлів, наприклад, оновлення програмного забезпечення, яке ви завантажуєте з Інтернету, не є потоковими даними. Однак певні аудіо- та відеофайли, такі як документи Real Audio та QuickTime, можуть передавати потокові файли, тобто ви можете переглядати відео або слухати звуковий файл під час завантаження на ваш комп’ютер.
Шпигунське програмне забезпечення (spyware):
Будь-яке програмне забезпечення, яке приховано фіксує інформацію про користувачів, наприклад, список перегляду веб-сторінок, повідомлення електронної пошти, імена користувачів та паролі або дані кредитної картки. Таке програмне забезпечення може передавати ці дані на комп’ютер іншої людини через Інтернет.
Підкаталог (subdirectory):
Комп’ютери зберігають дані в низці каталогів. Кожен каталог або папка може містити файли чи інші каталоги. Якщо каталог знаходиться в іншому каталозі, він називається підкаталогом (або підпапкою) цієї папки. Підкаталоги можуть відноситися до папок, розташованих безпосередньо в поточній, або інших папках.
Маска під мережі (subnet mask):
Число, яке визначає діапазон IP-адрес, доступних у мережі. Одинарна маска підмережі обмежує кількість дійсних IP-адрес для певної мережі. Кілька масок підмережі можуть організувати мережу у менші мережі. Системи в одній підмережі можуть взаємодіяти безпосередньо між собою, тоді як системи в різних підмережах повинні взаємодіяти за допомогою маршрутизатора.
T
Таблиця (table):
Структура даних, яка зберігає інформацію в рядках та стовпцях. Може використовуватися як для зберігання, так і для відображення даних у структурованому форматі. Наприклад, бази даних зберігають дані в таблицях, щоб швидко отримувати доступ до інформації з певних рядків. Веб-сайти часто використовують таблиці для відображення декількох рядків даних на сторінці. Електронні таблиці зберігають та відображають дані у структурованому форматі.
TCP/IP:
Інтернет-протокол, який дозволяє комп’ютерам обмінюватися даними між віддаленими мережами. Частина TCP пов’язана з перевіркою доставки пакетів. Частина IP стосується переміщення пакетів даних між вузлами. Протокол TCP / IP є основою Інтернету.
Терабайт (terabyte):
Один терабайт (ТБ) дорівнює 1000 гігабайт і передує петабайту. Хоча терабайт становить 1 трильйон байт, в деяких випадках терабайти та тебібайти (1 099 511 627 776 байт або 1024 гібібайт) використовуються синонімічно.
Емуляція терміналу (terminal emulation):
Програма, яка надає текстовий інтерфейс для введення команд. Цей тип програм часто називають скорочено “TTY”, або інтерфейс командного рядка. Програми терміналів доступні для всіх основних обчислювальних платформ і зазвичай входять до складу операційної системи.
Товстий клієнт (thick client):
Додаток, що, на відміну від тонкого клієнта, забезпечує розширену функціональність незалежно від центрального сервера. Часто сервер в цьому випадку є лише сховищем даних, а вся робота з обробки і подання цих даних переноситься на машину клієнта.
Тонкий клієнт (thin client):
Термінал введення та відображення інформації, компактний і безшумний комп’ютер без жорсткого диска, завантаження основної операційної системи якого відбувається на сервері. Усі призначені для користувача програми виконуються на термінальному сервері.
Токен (token):
Існує три різних типи токенів. У мережах – це серія бітів, які циркулюють у мережі навколо. Коли одна з мережевих систем має “токен”, вона може надсилати інформацію на інші комп’ютери. У програмуванні токен – це окремий елемент мови програмування, який налічує п’ять категорій 1) константи, 2) ідентифікатори, 3) оператори, 4) роздільники та 5) зарезервовані слова. У системах безпеки жорсткий токен – це невелика картка, на якій відображається ідентифікаційний код, який використовується для входу в мережу. Коли користувач картки вводить правильний пароль, на картці відображується поточний ідентифікатор, необхідний для входу в мережу. Це забезпечує додатковий рівень захисту мережі, оскільки ідентифікатори змінюються кожні кілька хвилин. Токени безпеки також є у версіях програмного забезпечення.
Панель інструментів (tool bar):
Набір піктограм або кнопок, які є частиною інтерфейсу програми або відкритого вікна. Панель інструментів, яка є частиною інтерфейсу програми, як правило, розташована безпосередньо під рядком меню.
Троянський кінь (Trojan horse):
Тип шкідливого програмного забезпечення, який маскується під звичайні програми, такі як ігри, утиліти на дисках і навіть антивірус. Але після запуску такі програми починають наносити шкоду вашому комп’ютері. Наприклад, троянський кінь, який маскується під комп’ютерну гру, після запуску почне переписувати певні частини вашого жорсткого диска, пошкоджуючи дані.
U
Вивантаження (upload):
Процес надсилання файлу з комп’ютера в іншу систему. Протилежна дія – завантаження.
USB:
Найпоширеніший тип комп’ютерних портів у сучасних комп’ютерах. Застосовується для підключення клавіатури, миші, ігрових контролерів, принтерів, сканерів, цифрових камер тощо. За допомогою USB хабів ви можете підключити до порту кілька периферійних пристроїв і використовувати їх одночасно.
Досвід користувача (user experience (UX):
Досвід використання людиною товару чи послуги. У світі технологій це часто стосується власне пристрою або програмного забезпечення. Позитивний досвід користувачів – коли використання продукту просте, інтуїтивно зрозуміле та приємне. Негативний досвід – складне, заплутане і неприємне. Успішні компанії зосереджуються на створенні високоякісного інтерфейсу для користувачів.
Ім’я користувача (username):
Ім’я, яке ідентифікує особу у мережі та використовується разом із паролем для отримання доступу до комп’ютерної системи або мережевої служби.
URL:
Адреса певної веб-сторінки або файлу в Інтернеті. Наприклад, URL-адреса веб-сайту Klik Solutions – “https://klik.solutions”. Адреса поточної сторінки – „https://klik.solutions/glossary” і містить такі елементи: „https: //” – префікс URL-адреси, який визначає захищений протокол, що використовується для доступу до місцезнаходження; “Click.solutions” – ім’я сервера або IP-адреса сервера; “Глосарій” – шлях до каталогу або файлу
Утиліти (utility):
Програми, що додають функціональність вашому комп’ютеру або допомагають йому працювати ефективніше. Зокрема антивірусні програми, резервне копіювання, відновлення дисків, управління файлами, захист та мережеві програми. Утилітами також можуть бути службові програми, наприклад, заставки, інструменти шрифтів та піктограм, а також додатки на робочому столі.
V
Інфраструктура віртуального робочого столу (VDI):
Технологія віртуалізації, яка розміщує операційну систему на централізованому сервері в центрі обробки даних. VDI – це варіація обчислювальної моделі клієнт-сервер, яку іноді називають обчисленням на основі сервера.
Віртуалізація (virtualization):
Створення віртуальної, а не фізичної версії апаратної платформи, операційної системи, пристрою зберігання даних або мережевих ресурсів. Хоча на більшості комп’ютерів встановлена лише одна операційна система, програмне забезпечення для віртуалізації дозволяє комп’ютеру одночасно запускати кілька операційних систем. Програмне забезпечення, що створює віртуальну машину, називається гіпервізором. Програмне забезпечення для віртуалізації діє як прошарок між основною операційною системою комп’ютера та віртуальною. Це дозволяє віртуальній системі отримувати доступ до складових комп’ютера, таких як оперативна пам’ять, процесор та відеокарта.
Віртуальний хостинг (virtual hosting):
Спосіб розміщення декількох доменних імен (з окремою обробкою кожного з них) на одному сервері (або пулі серверів). Це дозволяє серверу ділитися своїми ресурсами, не вимагаючи, щоб усі надані послуги використовували одне і те саме ім’я хосту.
Віртуальна машина (virtual machine, VM):
Емульована комп’ютерна система, яка створена за допомогою програмного забезпечення. Віртуальна машина використовує фізичні системні ресурси, такі як центральний процесор, оперативна пам’ять та дисковий накопичувач, але ізольована від іншого програмного забезпечення на комп’ютері. Її можна легко створити, змінити або видалити, не чіпаючи основний комп’ютер. Віртуальні машини забезпечують подібну функціональність до фізичних машини, але вони не працюють безпосередньо на апаратному забезпеченні. Натомість між апаратним забезпеченням та віртуальною машиною існує програмний рівень. Програмне забезпечення, яке керує однією або кількома віртуальними машинами, називається «гіпервізором», а віртуальні машини – «гостями» або віртуалізованими екземплярами. Гіпервізор може запускати та вимикати віртуальні машини, а також виділяти певну кількість системних ресурсів для кожної.
Віртуальна пам’ять (virtual memory):
Спосіб збільшення доступної пам’яті вашого комп’ютера за допомогою місця на жорсткому диску для додаткового розподілу пам’яті. Однак, оскільки жорсткий диск набагато повільніший за оперативну пам’ять, дані, що зберігаються у віртуальній пам’яті, повинні бути занесені до реальної пам’яті перед використанням.
Віртуальна реальність (virtual reality):
Штучне середовище, створене за допомогою комп’ютерного обладнання та програмного забезпечення для імітації зовнішнього вигляду реального середовища. Навушники, рукавички та окуляри створюють 3D-дисплей та дозволяють маніпулювання уявними 3D-об’єктами.
Вірус (virus):
Невеликі програми або сценарії, які негативно впливають на ваш комп’ютер. Вони можуть створювати, переміщувати та видаляти файли, витрачати пам’ять комп’ютера та спричиняти його неправильну роботу. Деякі віруси можуть дублюватися і подорожувати мережами. Найпоширенішим шляхом зараження є відкриття вкладень електронної пошти.
Протокол передачі голосу через Інтернет (VoIP):
Телефонне з’єднання через Інтернет. Дані надсилаються цифровим способом, використовуючи Інтернет-протокол (IP) замість аналогових телефонних ліній. Це дозволяє людям спілкуватися між собою, заощаджуючи на міжміських або міжнародних телефонних зборах.
Віртуальна приватна мережа (VPN):
Своєрідний «тунель» через Інтернет. Мережа не повинна фізично розташовуватися в одному місці, як локальна, але, з урахуванням шифрування та інших заходів безпеки, VPN є “фактично” приватною.
W
WAN:
Мережа, що подібна до локальної мережи (LAN), але набагато більша. На відміну від локальних мереж, глобальні мережі не обмежуються одним місцем. Багато широкосмугових мереж охоплюють великі відстані за допомогою телефонних ліній, волоконно-оптичних кабелів або супутникових каналів. Вони також можуть складатися з менших локальних мереж, які взаємопов’язані. Інтернет – це найбільша глобальна мережа у світі.
Протокол бездротових додатків (WAP):
Набір комунікаційних протоколів для забезпечення бездротового доступу до Інтернету.
WEP:
Протокол безпеки для мереж Wi-Fi. Оскільки бездротові мережі передають дані по радіохвилях, їх легко «підслуховувати» або перехоплювати дані. Мета WEP – зробити бездротові мережі такими ж захищеними, як дротові мережі.
wi-fi:
Технологія бездротових мереж, що дозволяє комп’ютерам та іншим пристроям обмінюватися даними через бездротовий сигнал. Він описує мережеві компоненти, які базуються на одному зі стандартів 802.11, розробленому IEEE та прийнятому Альянсом Wi-Fi. Wi-Fi – це стандартний спосіб підключення комп’ютерів до бездротових мереж. Майже всі сучасні комп’ютери мають вбудовані мікросхеми Wi-Fi, і це дозволяє користувачам знаходити бездротові маршрутизатори та підключатися до них. Більшість мобільних пристроїв також підтримують Wi-Fi
wild card:
Спеціальний символ, який може замінити нуль або більше символів у рядку. Узагальнюючі символи зазвичай використовуються в комп’ютерному програмуванні, пошукових запитах по базі даних SQL та під час навігації по каталогах DOS або Unix за допомогою командного рядка.
Вікно (window):
Область на екрані, яка відображає інформацію для певної програми. Вікно часто містить графічний інтерфейс користувача, а також вміст власне програми. Вікна використовуються більшістю програм, а також самою операційною системою. Типове вікно включає рядок заголовка вгорі, що описує вміст вікна, панель інструментів, яка містить кнопки інтерфейсу користувача, а більша частина площі вікна використовується для відображення вмісту.
Windows:
Серія операційних систем, розроблених Microsoft. Кожна версія Windows містить графічний інтерфейс користувача з робочим столом, який дозволяє користувачам переглядати файли та папки. Протягом останніх двох десятиліть Windows була найбільш популярною та розповсюдженою операційною системою для персональних комп’ютерів.
Бездротовий зв’язок (wireless (networking):
Можливість доступу до Інтернету за допомогою Wi-Fi або будь-якого іншого нефізичного мережевого підключення, наприклад, Bluetooth. Такі пристрої, як смартфони та планшети, що дозволяють надсилати та отримувати електронні листи, використовують бездротове підключення до Інтернету на основі протоколу, який називається WAP (Wireless Application Protocol).
Майстер (wizard):
Компонент програми, який підказує користувачу певні кроки. Наприклад, майстер у Microsoft Word допоможе створити та відформатувати новий документ.
Бездротова локальна мережа (WLAN):
Комп’ютери та пристрої, що складають бездротову мережу.
Робоче місце або станція (workstation):
Комп’ютер та область користувача, які були налаштована на виконання певного набору завдань,. Офіс може мати кілька робочих місць для різних цілей. Наприклад, одна робоча станція може використовуватися для сканування та імпорту зображень, а інша – для редагування зображень. Оскільки робочі станції часто працюють спільно, вони зазвичай об’єднані в мережі.
Всесвітня мережа (World Wide Web):
WWW або “Інтернет” – це підмножина Інтернету. Інтернет складається зі сторінок, до яких можна отримати доступ за допомогою веб-браузера, наприклад, Google Chrome, Safari чи Firefox. Протокол передачі гіпертексту (HTTP) – це метод, що використовується для передачі веб-сторінок на ваш комп’ютер. За допомогою гіпертексту слово або фраза може містити посилання на інший веб-сайт. Усі веб-сторінки написані мовою гіпертекстової розмітки (HTML), яка працює спільно з HTTP.
WPA:
Протокол безпеки, призначений для створення захищених бездротових (Wi-Fi) мереж. Він схожий на протокол WEP, але більш досконалий в роботі з ключами безпеки та пропонує надійніші способи авторизації користувачів.
WYSIWYG:
Дослівний переклад – «Отримуєш те», що бачиш. Своєрідний текстовий процесор, який виконує форматування, щоб друкована продукція виглядала ідентично тій, що відображається на екрані.
X
Розширена мова розмітки гіпертексту (XHTML):
Мова розмітки гіпертексту, що використовується для створення веб-сторінок, заснована на синтаксисі HTML 4.0, але модифікована відповідно до вказівок XML, розширюваної мови розмітки. Тому XHTML 1.0 іноді називають HTML 5.0.
XML:
Розширювана мова розмітки використовується для визначення документів у стандартному форматі, які може читати будь-яка сумісна з XML програма. Мова може використовуватися зі сторінками HTML, але сам XML не є мовою розмітки. Натомість це «метамова», яка може бути використана для створення мов розмітки для певних програм.
Z
Нульовий день (zero-day):
Зловмисна комп’ютерна атака, яка використовує тимчасову прогалину в безпеці до того, як вразливе місце стане відомим. Іншими словами, в розробників є нуль днів для того, щоб підготуватися до атаки і вони мають якнайскоріше розробляти патчі – оновлення, які усувають проблему. Хоча більшість програм не дозволяють виконувати несанкціонований код, хакери іноді можуть створювати файли, які змусять програму виконувати певні функції. Хакери часто використовують такі програми, як веб-браузери та медіаплеєри, оскільки вони можуть отримувати файли з Інтернету та мають доступ до системних функцій.
zip:
«Стиснутий” або архівний файл. Наприклад, коли ви завантажуєте файл, якщо ім’я файлу виглядає так: “filename.zip”, ви завантажуєте заархівований файл. “Архівування” файлу передбачає стиснення одного або декількох елементів. Такі файли займають менше місця на жорсткому диску і швидше переносяться на інший комп’ютер.