Ознаки того, що ваш комп’ютер може бути заражений шкідливим програмним забезпеченням
Близько 34% компаній та організацій витрачають понад тиждень для відновлення доступу до своїх даних та систем після хакерських атак з використанням шкідливого програмного забезпечення. Шкідливе ПЗ – це загальний термін, який використовується для різних типів програм, включно з:
- Вірусами
- Програмами-вимагачами
- Шпигунським ПЗ
- «Троянами»
- Рекламним ПЗ
- Кейлоггерами тощо.
Чим довше зловмисне програмне забезпечення залишається невиявленим, тим значнішої шкоди воно може завдати. Більшість з таких програм містять вбудовану команду до реплікації та зараження якомога більшої кількості споріднених систем. Тобто не видалений вчасно вірус потенційно може вразити десяток інших комп’ютерів у тій самій мережі. Саме тому раннє виявлення є ключовим при боротьбі зі шкідливим ПЗ: вам потрібно якнайшвидше від’єднати заражений пристрій від мережі та доручити професіоналам його ретельне очищення.
Існує низка вірогідних ознак зараження комп’тера шкідливим ПЗ, які вам слід пам’ятати.
Нетипові спливаючі вікна на робочому столі
Деякі види зловмисного програмного забезпечення можуть маскуватися під антивірусну програму або гарантійні повідомлення, які з’являються на екрані. Хакери намагаються імітувати справжні програми, яким користувачі довіряють та клікають на них, не замислюючись. Отже, якщо ви раптом зауважите дивне сповіщення про продовження підписки на антивірусну програму, нові гарантійні умови або дещо подібне, це може вказувати на зараження вашого пристрою шкідливим ПЗ.
Раптове сповільнення роботи комп’ютера
Робота комп’ютера може сповільнюватися через різні причини, зокрема через використання програм, які потребують чималих ресурсів, або одночасне відкриття багатьох сторінок у браузері. Проте зазвичай ви знатимете про ті типи програм, які гальмують роботу вашого пристрою. Якщо ж ви помітили раптове сповільнення без очевидних причин, це може бути ознакою роботи вірусу у фоновому режимі. Типовий приклад: у вас не відкрито жодної програми, окрім текстового редактора, проте комп’ютер працює повільніше, ніж зазвичай.
Неочікуваний збій програм та додатків
Програми не виходять з ладу раптово, на це завжди є причина. Це може бути несправність програмного забезпечення, проблема з оновленнями, або щось, що пошкодило файли додатку чи програми. Якщо ваші застосунки раптово починають вимагати перезапуску чи переустановлення, це може бути ознакою наявності в системі троянів або інших шкідливих програм.
Перенаправлення з домашньої сторінки вашого браузера
Якщо ви відкриваєте свій браузер і потрапляєте на незнайому домашню сторінку, негайно проскануйте ваш комп’ютер на наявність шкідливих програм. Перенаправлення на іншу домашню сторінку є поширеним прийомом певних типів шкідливих програм. Зловмисне програмне забезпечення заражує вашу систему та змінює системні налаштування домашньої сторінки браузера, встановлені за замовчуванням. Це може скеровувати вас на фішинговий сайт. Важливо пам’ятати, що зміна налаштувань не допоможе позбутися вірусу, вам потрібно видалити шкідливе ПЗ з комп’ютера.
Неочікувані перезавантаження
Ще одна дратуюча ознака певних типів програм-шкідників – це перезавантаження системи без попередження, через які ви можете втратити щойно зроблену роботу. Це відбувається, коли зловмисне програмне забезпечення непомітно змінює основні системні файли. Якщо ці файли пошкоджено, ваша система стає нестабільною і може почати несподівано перезавантажуватися.
Брак місця на жорсткому диску
Якщо вам раптом забракне місця на жорсткому диску, це може бути ознакою того, що його займає зловмисне програмне забезпечення. Деякі типи шкідливих програм створюють копії файлів або додають нові файли до вашої системи. Вони вправно «ховаються», тому не сподівайтеся побачити назву «зловмисне програмне забезпечення» під час перегляду списку файлів. Небезпечне ПЗ зазвичай маскується під непомітною назвою, щоб змусити вас сприймати його як звичайний системний файл.
Пошкодження файлів
Якщо ви відкриваєте файл і виявляєте, що він пошкоджений, це може означати, зараження вашої системи програмами-вимагачами або іншими типами зловмисного програмного забезпечення. Хоча файли іноді можуть пошкоджуватися з інших причин, це серйозна проблема, яка вимагає ретельної перевірки усієї системи.
Дивне звучання вашого комп’ютер
Більшість з нас вміє ідентифікувати звучання комп’ютера під час інтенсивної роботи, яка вимагає значних ресурсів пам’яті. Якщо ви почуєте цей звук, коли
нічого особливого не робитиме, негайно перевіряйте ваш пристрій на наявність вірусів.
Безкоштовні інструменти для виявлення вірусів та шкідливого ПЗ не завжди гарантують стовідсоткову ефективність. Для отримання надійного результату зверніться до професіоналів.
БЛОГ
Останні статті
-
Шість застарілих технологічних інструментів, які вже не варто використовувати.
-
З якою періодичністю потрібно проводити тренінги з кібербезпеки для співробітників?
-
Як використання методу SLAM допомагає у виявленні спроб фішингу.
-
Ознаки того, що ваш комп’ютер може бути заражений шкідливим програмним забезпеченням
-
ТОП-5 атак на мобільні пристрої, на які вам потрібно звернути увагу.
-
ТОП-5 помилок в кібербезпеці, через які ваші дані наражаються на небезпеку.
-
PPC-кампанії для сегменту B2B: поради щодо ефективної лідогенерації.
-
Як знайти ІТ сервіс провайдера для малого та середнього бізнесу?
-
Блог Артура: Кібератаки на державному рівні. Як захиститися.
-
Чому кібербезпека кінцевих точок є критично важливою для захисту вашого бізнесу