Facebook – що спричинило масштабний збій в роботі соціальної мережі
Відлуння минулого
13 березня 2019 року, хоча й не було п’ятницею, але стало справжнім жахіттям для компанії Facebook та її дочірніх брендів Instagram, Messenger та WhatsApp, а також для мільйонів користувачів цих соціальних мереж у всьому світі. Для компанії чотирнадцять годин вимушеного простою обернулися збитками у понад $90 млн та падінням вартості акцій на 2,3%. Два з половиною роки по тому Facebook знову зник з Інтернету, створюючи незручності, як для приватних осіб, так і для бізнесів, які використовують площадки FB та Instagram для комерційної діяльності.
Що сталося 4 жовтня 2021?
У перший понеділок жовтня Facebook, Instagram та WhatsApp протягом майже 6 годин були відключені від всесвітньої мережі. Це сталося через зміни в конфігурації серверу Facebook та довело що Інтернет – доволі вразлива річ. Для зовнішніх користувачів інцидент виглядав так, нібито усі три соціальні мережі просто зникли з Інтернету.
В офіційному коментарі компанія повідомила, що відключення було спричинене «змінами конфігурації на магістральних маршрутизаторах, які координують мережевий трафік між центрами обробки даних компанії», блокуючи їхню здатність обмінюватися інформацією. Це, в свою чергу, спричинило низку інших мережевих збоїв. З цього пояснення слідує, що витоки проблеми слід шукати у взаємодії Facebook та BGP (Border Gateway Protocol) – інструменту, який лежить в основі функціонування Інтернету.
Система доменних імен (DNS), протокол граничного шлюзу (BGP)та глобальне відключення.
Інтернет – це мережа, яка, у свою чергу, складається з мереж, пов’язаних між собою за допомогою протоколу граничного шлюзу (BGP). Така структура дозволяє одній мережі (приміром, Facebook) повідомляти про себе іншим. Протокол граничного шлюзу часто порівнюють із поштовим індексом, оскільки він показує іншим мережам, куди скеровувати трафік та інформацію. Без нього Інтернет маршрутизатори не знали б, що робити, і Інтернет не працював би взагалі.
Система доменних імен або DNS – це своєрідний телефонний довідник Інтернету. Вона дозволяє користувачам відкривати веб сайти за допомогою доменних імен замість IP-адреси. У певний момент Facebook перестав «показувати» маршрути до своїх префіксів системи доменних імен. В компанії це пояснюють проведенням планових технічних робіт, зокрема перевіркою робочої потужності магістральної мережі, під час яких помилково було розірвано усі зв’язки і мережі. Внаслідок цього центри даних Facebook були відключені.
Через те, що Facebook припинив транслювати свої префікси системи доменних імен через BGP, користувачі почали отримувати відповіді сервера з повідомленням про помилку.
Чому знадобилося так багато часу для відновлення роботи системи?
Як пояснює Facebook, під час «ремонтних робіт» інженери стикнулися з двома значними проблемами: по -перше, внутрішні мережі не працювали, а отже, унеможливлювали доступ до центрів обробки даних FB у звичний спосіб. По-друге, більшість внутрішніх інструментів, які компанія зазвичай використовує для усунення несправностей, також були недоступними. Після того, як роботу магістральної мережі було відновлено, все стало на свої місця.
Чи може спроба хакерської атаки бути причиною збою?
Незважаючи на поширені чутки про хакерську атаку та можливі витоки даних, представники компанії спростовують цю можливість. «Причина збою полягає виключно у помилковій зміні конфігурації мережі. Нами не було зафіксовано жодних спроб кібератаки. Також ми не маємо жодних доказів того, що особисті дані користувачів могли постраждати під час відключення», – наголошують представники компанії.
БЛОГ
Останні статті
-
Шість застарілих технологічних інструментів, які вже не варто використовувати.
-
З якою періодичністю потрібно проводити тренінги з кібербезпеки для співробітників?
-
Як використання методу SLAM допомагає у виявленні спроб фішингу.
-
Ознаки того, що ваш комп’ютер може бути заражений шкідливим програмним забезпеченням
-
ТОП-5 атак на мобільні пристрої, на які вам потрібно звернути увагу.
-
ТОП-5 помилок в кібербезпеці, через які ваші дані наражаються на небезпеку.
-
PPC-кампанії для сегменту B2B: поради щодо ефективної лідогенерації.
-
Як знайти ІТ сервіс провайдера для малого та середнього бізнесу?
-
Блог Артура: Кібератаки на державному рівні. Як захиститися.
-
Технологічні тренди 2025 року, які зроблять революцію в галузі медицини
-
Основи безпечного онлайн шопінгу під час розпродажів Black Friday