Англійська в ІТ: з чого почати та як “прокачати”
На питання: «З якої мови найкраще починати кар’єру в ІТ?» більшість професіоналів з посмішкою відповідають: «З англійської». У кожному жарті є частка правди, а у цьому випадку – вона досить значна. Для сучасної ІТ галузі володіння англійською є не конкурентною перевагою, а навичкою «за замовчанням». Навіть якщо спілкування із міжнародними клієнтами або колегами з-за кордону не входить до переліку безпосередніх обов’язків фахівця. Отже, чому англійська так важлива для усіх ролей в ІТ – від проєктних менеджерів та бізнес-аналітиків до back-end розробників та інженерів служби технічної підтримки?
1. Технічна документація
Уся технічна документація для будь-яких мов програмування написана англійською, незважаючи на те, де саме їх винайшли. Більше того – навряд чи ця документація буде коли-небудь повністю перекладена іноземними мовами. І навіть якщо уявити, що таке могло б статися, нова версія мови програмування, ймовірно, виникне раніше, ніж буде завершено переклад документації, яка стосується попередньої. Тому однією з пріоритетних задач ІТ спеціаліста є вивчити англійську щонайменше на такому рівні, який дозволить читати та розуміти першоджерела.
2. Професійна література
Англійська – мова міжнародної ІТ спільноти, отже, закономірно, що більша частина професійної літератури, так само, як і технічна документація, написана англійською. Звичайно, визнана «класика» на кшталт «Thinking in Java» Брюса Еккеля вже перекладена багатьма іноземними мовами (до речі, російськомовний варіант вважається не найкращим). Але це лише «краплина в океані». Додайте ще й величезну кількість спеціалізованих англомовних ресурсів та цікаві доповіді на міжнародних галузевих конференціях, які варто послухати для самоосвіти, й висновок стає очевидним.
3. Пошукові запити
Підхід «Google it» рятує тоді, коли відповідь на термінове питання не вдалося знайти ані в технічній документації, ані в колег чи тімліда. На допомогу приходить колективний розум та досвід, акумульований мільйонами ІТ спеціалістів з усіх континентів. Мабуть, зрозуміло, якою мовою має бути сформульований пошуковий запит для підвищення ймовірності отримання потрібної інформації. До того ж, без знання англійської навіть від stackoverflow.com чи github.com не буде багато користі.
4. Спілкування у міжнародному середовищі
Сучасна ІТ галузь – це не тільки розробники та інженери. Левову частину роботи виконують так звані «нетехнічні спеціалісти»: бізнес-аналітики, менеджери, фахівці з підбору кадрів, маркетингу тощо. Їм постійно доводиться спілкуватися у міжнародному середовищі – з потенційними та існуючими клієнтами, кандидатами на відкриті вакансії, колегами з закордонних представництв тощо. Для них, окрім вміння читати літературу та вести ділову переписку англійською, важливо ще й мати «прокачані» розмовні навички. Маркетинг менеджер Klik Ukraine Support Віта Черпак зізнається, що використовує англійську в роботі практично усюди: під час спілкування, зустрічей, переговорів, у діловому листуванні та оформленні документації.
5. Знання англійської впливає на рівень оплати праці
Володіння англійською на рівні B 1 та вище дає можливість заробляти більше. Згідно нещодавнього дослідження DOU.ua Зарплати українських розробників — літо 2021 | DOU, знання англійської впливає на рівень оплати праці ІТ спеціалістів: ті, хто знає мову краще, зазвичай отримують вищі зарплати. Це правило працює для фахівців усіх рівнів, проте найбільший вплив знання англійської має на зарплати спеціалістів рівня Senior, Team Lead і Tech Lead.
Отже, необхідність володіння англійською на високому рівні є очевидною. З якими труднощами найчастіше стикаються ІТ фахівці під час вивчення мови та як ефективно їх подолати? Порадами ділиться Ольга Довбуш, викладач школи Fluent English. Протягом останнього року вона проводить курси для співробітників Klik Ukraine Support.
Одна з ключових проблем, з якими стикаються працівники ІТ галузі, полягає у специфіці їхнього словникового запасу. Як правило, вони на високому рівні володіють професійною термінологією, але практично не мають навичок ведення діалогу, досвіду спілкування на загальні теми. А це необхідно, приміром, під час співбесіди з рекрутерами. Ще одна цікава особливість, властива переважно молоді, полягає у звичці спілкуватися в текстовому форматі. В такому випадку можна розраховувати на допомогу додатків для корекції граматики та правопису. Проте, без звичної технологічної підтримки, спілкуватися стає важко на емоційному рівні.
Поради від команди Klik Ukraine Support
Що робити? Свідомо шукати та використовувати будь-яку можливість для «живого» спілкування англійською. Чудовий вибір – розмовні клуби, де можна поговорити з носіями мови на різні теми. Такий метод вважає найефективнішим для себе й Марія Шаповал, аналітик баз даних у Klik Ukraine Support. Ідеальним варіантом для «прокачки» розмовних навичок, на її думку, є стовідсоткове занурення у мовне середовище та максимум спілкування.
Друга проблема, властива тим, хто вивчає мову не «з нуля», – це наявність помилок, завчених з минулого. Як правило, такі помилки дуже важко викорінити. Для подолання проблеми я рекомендую записувати власне мовлення, аналізувати складні моменти самостійно та з викладачем, і звертати особливу увагу на подібні конструкції під час спілкування англійською. Олексій Стрєлов, технічний аналітик в Klik Ukraine Support, володіє англійською на рівні Upper Intermediate / Professional та постійно використовує англійську в роботі. Його секрет вдалого опанування іноземної мови – самостійний переклад англомовних текстів.
Чого ще бракує переважній більшості дорослих працюючих людей? Звичайно, часу, який можна присвятити вивченню мови, а особливо – виконанню домашніх завдань. Проте для вдалого засвоєння лінгвістичного матеріалу та переходу на новий рівень потрібно багато практики, а отже, якщо ви вже свідомо прийняли рішення про «прокачку» мовних навичок, будьте готові виділити додатковий час для занять та самостійної роботи.
Однією з запорук вдалого навчання є зацікавлення слухачів. Тому для самомотивації та заглиблення у вивчення мови зазвичай Ольга Довбуш рекомендує студентам читати статті на цікаву їм тематику – професійну або пов’язану з хобі. В опануванні актуальної лексики чудово допомагає перегляд улюблених шоу та фільмів англійською. Стас Пшебильський, ІТ директор в Klik Ukraine Support, вважає, що найкраще запам’ятовується матеріал, викладений в ігровому форматі.
Корисні ресурси для вдосконалення англійської.
Граматика:
Perfect English Grammar
Memrise
EngVid
Подкасти:
Podcasts in English – підходить для усіх рівнів, від Elementary до Upper Intermediate. Кожен подкаст супроводжується текстовою розшифровкою, завдяки чому можна перевірити, чи правильно ви зрозуміли, про що йдеться в аудіозаписі.
The English we speak – Рівень: від Pre-Intermediate до Upper Intermediate. Подкаст від лінгвістів BBC, який підходить всім, хто цікавиться сучасною розмовною англійською, але хоче досягти чистої академічної вимови. Випуски присвячені різним, але завжди актуальним темам. Тривалість випуску — 3-4 хвилини.
Slow American English – Рівень: від Pre-Intermediate до Upper Intermediate. Неквапливі бесіди на американській англійській. Подкасти присвячені різноманітним аспектам життя в США: освітній системі, популярним видам спорту, історії, громадським організаціям. Гарна підготовка до спілкування з американцями, як з мовленнєвої, так з культурної точки зору.
Популярні світові ресурси про технології та інновації:
БЛОГ
Останні статті
-
Шість застарілих технологічних інструментів, які вже не варто використовувати.
-
З якою періодичністю потрібно проводити тренінги з кібербезпеки для співробітників?
-
Як використання методу SLAM допомагає у виявленні спроб фішингу.
-
Ознаки того, що ваш комп’ютер може бути заражений шкідливим програмним забезпеченням
-
ТОП-5 атак на мобільні пристрої, на які вам потрібно звернути увагу.
-
ТОП-5 помилок в кібербезпеці, через які ваші дані наражаються на небезпеку.
-
PPC-кампанії для сегменту B2B: поради щодо ефективної лідогенерації.
-
Як знайти ІТ сервіс провайдера для малого та середнього бізнесу?
-
Блог Артура: Кібератаки на державному рівні. Як захиститися.
-
Технологічні тренди 2025 року, які зроблять революцію в галузі медицини
-
Основи безпечного онлайн шопінгу під час розпродажів Black Friday