fbpx

Безпечний передсвятковий шопінг: як не потрапити на гачок хакерів

Безпечний передсвятковий шопінг: як не потрапити на гачок хакерів

Передсвятковий період, час, коли ми починаємо готувати подарунки близьким та знайомим, традиційно багатий на розпродажі, спеціальні пропозиції, акції, та…менш приємні речі: шахрайство, кіберзлочини та крадіжку даних кредитних карток. Хакери обожнюють цю пору року: вони знають, що люди поспішають, відволікаються та шукають вигідні пропозиції, а тому легше потрапляють до їхніх пасток.

Отже, як захиститися під час передсвяткового шопінгу? Розглянемо найпоширеніші види шахрайства та поділимося кількома перевіреними стратегіями, які допоможуть вам не стати жертвою.

Найбільш типові сценарії введення покупців в оману.

1. Фішингові електронні листи та СМС

Фішинг — один з найпоширеніших видів шахрайства, який набирає обертів під час святкового сезону. Хакери надсилають електронні листи або текстові повідомлення, які маскуються під пропозиції від перевірених рітейлерів, або пропонують відстежувати відправлення, яке ви не замовляли тощо. Коли адресат переходить за посиланням, він потрапляє на фейковий сайт, призначений для викрадення особистої інформації.

Як захистися:

  • Не переходьте за підозрілими посиланнями. Замість цього зайдіть на сайт рітейлера через адресний рядок браузера.
  • Уважно подивіться на адресу відправника. Офіційні ділери та відомі компанії навряд чи розсилатимуть пропозиції з адреси на кшталт sales@bigdeals-shop.com.co.
  • Встановіть двофакторну ідентифікацію (MFA) де тільки можливо, додаючи ще один шар безпеки.

2. Фейкові спецпропозиції та знижки

Під час свят багато покупців стають жертвами «занадто привабливих пропозицій». Шахраї розміщують фальшиві оголошення в соціальних мережах або на «одноденних» веб-сайтах, які нібито пропонують неймовірні знижки. Після того, як ви вводите дані своєї кредитної картки, шахраї зникають разом із вашими грошима, а товар, який ви замовили, так ніколи і не буде доставлено.

Як захиститися:

  • Не довіряйте занадто привабливим знижкам. Якщо щось здається неймовірно дешевим, варто зосередитися на слові «неймовірно».
  • Перевірте репутацію продавця. Введіть у Google назву веб-сайту з такими словами, як «шахрайство» або «відгуки», щоб перевірити його справжність та репутацію. 
  • Купуйте у перевірених продавців або на відомих торгових майданчиках.

3. Підробки.

Під час свят шахраї наповнюють ринок підробками, особливо товарами, які користуються підвищеним попитом: одяг, взуття, брендові аксесуари, електроніка. Підроблені товари не тільки мають низьку якість, але їх продаж та придбання є незаконним.

Як захиститися: 

  • Відвідуйте офіціальні сайти. Купуйте безпосередньо на ресурсах компанії-виробника або офіційних ділерів.
  • Перевіряйте рейтинги товарів та відгуки. Справжні товари зазвичай мають чимало відгуків, на відміну від підробок.

4. Фальшиві подарункові сертифікати.

Подарункові картки є одним з найпопулярніших подарунків на свята, і поширеним інструментом шахраїв. Веб-сайти з підробленими подарунковими сертифікатами пропонують картки зі «знижкою»…, проте вони не працюють, або хакери витрачають баланс подарункових карток, перш ніж ви встигнете ними скористатися.

Як захиститися:

  • Купуйте подарункові сертифікати виключно на офіційних вебсайтах або у авторизованих ділерів.
  • Не купуйте подарункові сертифікати зі стелажів в магазинах, де шахраї можуть їх підмінити.

5. Шахрайство з пожертвами.

Під час свят шахраї зловживають добрими намірами людей, прикидаючись представниками благодійних організацій. Підроблені сайти благодійних фондів можуть виглядати досить достовірно, але гроші, які ви пожертвуєте, опиняються в кишенях хакерів.

Як захиститися:

  • Спочатку перевіряйте. За допомогою веб-сайтів на кшталт Charity Navigator ви можете перевірити легітимність благодійної організації. 
  • Робіть пожертви через офіційний веб-сайт фонду, а не через сторонні посилання чи посередників.

6. Підроблені веб-сайти та додатки

У сезон передсвякового шопінгу зростає кількість фальшивих веб-сайтів і додатків, особливо для популярних товарів. Шахраї імітують брендинг відомих магазинів, щоб виманити платіжні дані покупців або заразити їхні пристрої зловмисним програмним забезпеченням.

Як захистися:

  • Уважно перевіряйте URL. Звертайте увагу на помилки в адресі або дивне написання знайомого бренду.
  • Завантажуйте додатки з AppStore та інших офіційних ресурсів та уникайте підозрілих або маловідомих постачальників застосунків.

Ще кілька дієвих порад щодо захисту від шахраїв під час передсвяткового шопінгу.

Отже, тепер ми знаємо про найпоширеніші методи ошукування довірливих покупців. А тепер нагадаємо, як захистити себе від перелічених вище небезпек та безпечно робити покупки в Інтернеті. 

1. Купуйте на надійних веб-сайтах. Літера «s» у HTTPS означає, що сайт зашифровано, що захищає ваші дані від зловмисників. 

2. Дбайте про захист особистої інформації. Не розголошуйте більше, ніж потрібно. Роздрібним продавцям не потрібен ваш ідентифікаційний код чи інші конфіденційні дані. Завжди використовуйте надійні унікальні паролі для своїх облікових записів. 

3. Остерігайтеся підозріло вигідних пропозицій. Справжні брендові  товари зазвичай мають певний діапазон цін, навіть зі святковими знижками. Якщо ви все ж таки побачили вигідну пропозицію, спочатку перевірте інформацію про знижку.

4. Перевіряйте справжність та якість продуктів. Прочитайте відгуки, перегляньте рейтинги та фотографії продуктів від попередніх покупців, особливо якщо йдеться про купівлю на сторонніх маркетплейсах. 

5. Контролюйте свої рахунки. Стежте за виписками з кредитної картки та банківського рахунку. Несанкціоноване стягнення плати часто свідчить про шахрайство. Налаштуйте сповіщення, щоб негайно виявити будь-яку підозрілу активність. 

6. Використовуйте оновлене програмне забезпечення – це має вирішальне значення для безпечних покупок в Інтернеті. Оновлені антивірусні програми допомагають блокувати фішингові сайти та повідомляти вас про підозрілі посилання.

7. Якщо ви робите покупки в офлайн магазині, використовуйте безпечні способи оплати, як-от безконтактні або мобільні платежі, щоб не носити з собою значну кількість готівки.

Нові або менш розповсюджені форми шахрайства

Поряд із широко розповсюдженими шахрайськими методами, хакери також застосовують менш відомі формати та інструменти введення довірливих користувачів в оману. Ось деякі з них.

Зловживання довірою до інфлюенсерів

Фальшиві розіграші та промоакції із залученням інфлюенсерів стають все більш поширеними, особливо під час свят. Завжди перевіряйте репутацію особи, яка проводить розіграш та справжність продукту, який є предметом акції.

Шахрайство із застосуванням QR-кодів

Хоча QR-коди дуже зручні, деякі з них можуть вести на фішингові сайти, тому скануйте лише коди з перевірених джерел.

Подорожі-підробки

Будьте обережні з занадто привабливими пропозиціями туристичних маршрутів. Так, гарячі тури можуть бути досить дешевими, але й шахраї часто розміщують фейкові оголошення про оренду житла на час відпустки або пропонують неіснуючі рейси з привабливою знижкою.

Що робити, якщо вас ошукали.

Якщо ви підозрюєте, що стали жертвою шахрайства, зробіть наступне: 

1. Повідомте про інцидент відповідні правоохоронні органи та/або місцеву організацію захисту прав споживачів.

2. Негайно зв’яжіться з вашим банком або компанією, яка видала вам кредитну картку, якщо ваша фінансова інформація потрапила до рук хакерів.

3. Слідкуйте за транзакціями на ваших рахунках, зменшіть ліміти операцій. Якщо є ймовірність викрадення особистих даних, розгляньте можливість заморожування кредитування аби уникнути заявок на отримання позик від вашого імені.

Бережіть себе цього святкового сезону! Підпишіться на нашу розсилку, щоб отримувати більше порад, як захистити себе від шахрайства.

Часті питання

Як перевірити справжність онлайн магазину?

Перевірте, чи починається URL-адреса онлайн-магазину з HTTPS, знайдіть відгуки клієнтів і перевірте продавця через інші надійні веб-сайти. Уникайте ресурсів із незрозумілою контактною інформацією або занадто привабливими цінами – це теж може бути ознакою шахрайства. 

Що робити, якщо я отримую підозрілий електронний лист або текстове повідомлення?

Не переходьте за жодними посиланнями і не завантажуйте вкладені файли. Зв’яжіться з компанією безпосередньо через її офіційний веб-сайт або додаток, щоб перевірити чи надсилали вони це повідомлення.

Чи безпечно купувати подарункові картки під час свят?

Так, але купуйте їх через авторизованого продавця, а не на сторонніх сайтах. Зберігайте чек і уникайте маркетплейсів, на яких є ризик розміщення підробок.

Що робити, якщо мене ошукали?

Повідомте відповідні інстанції про інцидент, а також зв’яжіться зі своїм банком та перевірте свої рахунки на предмет підозрілої активності.

Виникли питання?

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

БЛОГ

Останні статті